Çimento ithalatı kolaylaşacak

Çimento ithalatı kolaylaşacak

Hükümet, çimento fiyatlarındaki artışı önlemek için ithalatı kolaylaştırmayı amaçlıyor. Sanayi ve Ticaret Bakanı Ali Coşkun, bu amaçla yurt dışından gelen çimentonun 'test etme' sürecinin daha da kısaltılabileceğini söyledi.

Çimento ithalatı kolaylaşacak
16px
24px
31.05.2006 00:00Güncelleme: 27.10.2023 14:24
ABONE OLgoogle

Hükümet, inşaat sektörünü vuran çimento fiyatlarındaki artışı önlemek için zirve topluyor. Sanayi Bakanı Ali Coşkun başkanlığında Ankara'da bugün yapılacak zivrede çimento fiyatlarındaki aşırı artışa yönelik tedbirler masaya yatırılacak. Hükümet çimento ithalatını kolaylaştırmayı amaçlıyor. Sanayi ve Ticaret Bakanı Ali Coşkun, Meclis'te gazetecilerin sorularını cevaplarken, Başbakan Erdoğan'ın talimatı ile bugün Ankara'da toplantı yapılacağını açıkladı. Toplantıya Sanayi Bakanı Ali Coşkun'un yanında Bayındırlık Bakanı Faruk Özak, Çevre Bakanı Osman Pepe, Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, TOKİ Başkanı Erdoğan Bayraktar ile sektör yetkilileri katılacak.

Coşkun, Türkiye'nin deprem bölgesi olması nedeniyle yurt dışından gelen çimentonun teste tâbi tutulma zorunluluğunun bulunduğunu ve bu test sürecinin ortalama 28 gün sürdüğünü hatırlattı.

İTHALAT 2 AYI BULUYOR

Coşkun, "Test süreci ile birlikte çimentonun yurt içine girişi yaklaşık 2 ayı buluyor. Biz bakan arkadaşlarımız, ilgili kurumlar ve sektör temsilcileri ile yapacağımız toplantıda bu sürecin kısaltılmasına yönelik tedbirleri konuşacağız" dedi. İnşaat sektörünün büyük bir atılım yaptığını hatırlatan Coşkun "Buna rağmen çimento sektöründe büyük bir darboğaz yaşanıyor. Bu darboğazı aşmak için gerekli tedbirleri alacağız. İlk 4 aylık dönemde çimento imalatında azalma olduğu görülüyor" diye konuştu.

FAHİŞ FİYAT GİDERİLECEK

İhraç edilen çimento ile yurtiçinde satılan çimento fiyatı arasında fahiş fiyat farkı bulunduğunu belirten Coşkun "Bunun nedenleri ortaya çıkartıp soruna çözüm bulmak istiyoruz" dedi. Coşkun, çimento krizinin aşılması için yeni çimento fabrikalarının kurulmasının gündemde olup olmadığına yönelik soru üzerine de "Yeni çimento fabrikası 3 yerde kuruluşu devam ediyor. Ama bir çimento fabrikasının kuruluşu 1-2 yıl sürüyor. Bu konuda da sıkıntı var. Bu nedenle acil tedbirler alınması gerekiyor"diye konuştu.

Çimentoculardan maliyet savunması

Türkiye Çimento Müstahsilleri Birliği, çimentoda fiyat artışını, maliyetlerdeki artışa bağladı. "Çimento karteli evsizi vurdu" başlıklı haberimiz üzerine bir açıklama yapan Türkiye Çimento Müstahsilleri Birliği Genel Koordinatörü Oğuz Tezmen, iç piyasada çimento satışının 2005 yılında yüzde 15.74 oranında artarak 35.5 milyon tona yükseldiğini söyledi. Tezmen, iç talepte meydana gelen bu artışı karşılamak için üretimi yüzde 10 oranında arttırdıklarını, bir yandan da ihracatı yüzde 11 oranında azalttıkların söyledi. Tezmen, daha ucuz üretim için Çin'den klinker (çimento hammaddesi) getirmek üzere girişimde bulunduklarını da açıkladı.

Yeni Şafak

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde