CEO'lar 29 milyar $'ı cebe attı

CEO'lar 29 milyar $'ı cebe attı

50 hedge fon yöneticisi, krizde 29 milyar dolarlık rekor gelire sahip oldu..

CEO'lar 29 milyar $'ı cebe attı
16px
24px
18.04.2008 06:56
ABONE OLgoogle

Başta ABD olmak üzere küresel piyasalar milyar dolarlık kayıplar yaşarken bazı hedge fon yöneticileri kriz döneminde servetlerine servet katmayı başardı.

Genellikle yatırım stratejilerini ABD ekonomisinin resesyona gireceği veya mortgage bağlantılı yatırım araçlarının zarar edeceği yönünde belirleyen bu yatırımcılar, Institutional Investor's Alpha dergisinin bu yıl hazırladığı zengin hedge fon CEO'ları sıralamada ilk sıralarda yer aldı. Derginin yaptığı araştırmaya göre, sıralamada yer alan 50 hedge fon yöneticisi geçen yıl toplam 29 milyar dolar gelir elde etti. Fon yöneticilerinin listeye girebilmesi için yıllık en az 360 milyon dolar kazanmaları gerekiyor.

SIRADAN ABD'Lİ 60 BİN $ KAZANIYOR

Bu rakamın sıralamaya girebilmek için 2002 yılında alınan ölçünün yaklaşık 18 katına denk geldiği belirtildi. Sıradan bir ABD'li ailenin yıllık kazancının 60 bin dolar olduğu düşünüldüğünde iki gelir dilimi arasında oluşan uçurum daha net hale geliyor. Derginin bu yıl hazırladığı listenin ilk basamağında 3.7 milyar dolarlık gelirle John Paulson bulunuyor. Paulson & Company adlı hedge fon şirketinin yöneticisi olan Paulson piyasaların aksine, mortgage kağıtlarının zarar edeceği yönünde pozisyon alarak rekor gelir elde etti.

Paulson, 2006 sonu itibarıyla yönetiminde bulunan 6 milyar dolarlık varlığı, 2007 sonunda 28 milyar dolara çıkarmayı başardı.

SOROS'A EMEKLİ İKRAMİYESİ
Ünlü yatırımcı George Soros ise sıralamada ikinci basamakta yer aldı. Geçen yıl emekli olmaya hazırlanan ancak kredi krizinin patlak vermesi üzerine emekliliğini erteleyen Soros, sahip olduğu Quantum yatırım şirketi üzerinden 2.9 milyar dolar gelir elde etti. Eski bir Pentagon şifre kırıcısı ve matematikçi olan George Simon ise kendi geliştirdiği karmaşık hesap modellemesi yardımıyla 2.8 milyar dolarlık kazanç sağlamayı başardı. Sıralamada dördüncü olan Harbinger Partners adlı hedge fonun sahibi Philip Falcone da aynı John Paulson gibi yatırım konusunda mortgage karşıtı pozisyon alarak 1.7 milyar dolarlık rekor gelirin sahibi oldu.

Piyasanın aksine oynadı, kazandı
John Paulson..

Paulson & Company adlı hedge fon şirketinin yöneticisi John Paulson, yatırım stratejisini mortgage bağlantılı kâğıtların zarar edeceği yönünde belirleyince 3.7 milyar dolarlık gelirin sahibi oldu. Paulson, 28 milyar dolarlık varlığa yön veriyor.

'Yaşlı Kurt' 2.9 milyar $'ı kaptı
George Soros..

Ünlü yatırımcı George Soros, yatırımlarını ABD ekonomisinin durgunluğa gireceği ihtimaline göre şekillendirince kârını katladı. Soros 2007 yılında, sahip olduğu Quantum yatırım şirketi üzerinden toplam 2.9 milyar dolar gelir elde etmeyi başardı.

Özel formülden 2.8 milyar $ geldi
George Simon..

Eski bir Pentagon şifre kırıcısı ve matematikçisi olan George Simon kendi geliştirdiği hesap modellemesiyle 2.8 milyar dolarlık kazanç sağladı. Simon'un sahibi olduğu Renaissance adlı hedge fon şirketi 2007 yılında kârını yüzde 73 oranında artırdı.

Sabah

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde