Çalık için iktidarı istiyor

Çalık için iktidarı istiyor

CHP Genel Başkanı Baykal: "ATV- Sabah'ın satışının hesabını sormak için beni iktidara getirin"

Çalık için iktidarı istiyor
16px
24px
19.06.2008 21:05
ABONE OLgoogle

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Deniz Baykal, ATV ve Sabah'ın Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın damadının başında olduğu gruba satışının hesabını hükümetten soracağını, bu gücü kendisinde gördüğünü belirterek, yalnızca vatandaşların kendisini iktidara getirmesini istedi.

Yerel seçime dönük programlar kapsamında bir süre önce yurt gezilerine başlayan CHP Genel Başkanı Baykal, son olarak Balıkesir'in Zeytinli beldesinde yaptığı konuşmasında hükümete yüklendi.

Buz pateni pisti ve köy meydanı açılış törenleri için geldiği Zeytinli'de Cumhuriyet Meydanı'nda vatandaşlara hitap eden Baykal, Dışişleri Bakanı Ali Babacan'ın, Türkiye'de çoğunluğunda ibadetlerinde tam özgür olmadığı açıklamasına gönderme yaptı.

Deniz Baykal, Türkiye'nin 220 milyar dolar borçla Keban, Atatürk gibi tüm barajları, Etibank, şeker fabrikaları, dokuma fabrikaları, Karabük Demirçelik, Ereğli Demirçelik gibi tesisleri yaptığını kaydetti.

Baykal, şöyle devam etti: "Türkiye'de ne varsa o borçla yapıldı. Üniversiteler onunla yapıldı. Silahlı Kuvvetler onunla güçlendi. Uçaklarımız onunla alındı. Çocuklarımız onunla okudu. 6 yılda ne oldu, borç çıktı 500 milyar dolara. Sonuç ne, yeni yollar, yeni şantiyeler, nerede onlar? Bırakın artırmayı eldekini avuçtakini de sattılar. Türkiye'de işe yarar ne kadar tesis varsa tümünü sattılar. Satmakla da kalmadılar. Başbakan nasıl vicdanına sığdırıyor anlamak mümkün değil. 'Şu koca CHP taş taş üstüne koymamıştır' diyor. Be insafsız, elini vicdanına koy da bak. O satıp satıp gününü gün ettiğin tesisleri CHP yaptı." Deniz Baykal, Türkiye'deki 70 bin camide serbestçe ezan okunduğunu, namaz kılındığını ve hacca gidildiğini söyledi.

Bakan Babacan'ın yabancılara Batı Trakya'daki, Yunanistan'daki Müslüman Türklerin haklarını sorması gerektiğini söyleyen Baykal, "Türkiye'nin hakkını koruması gereken Dışişleri Bakanı çıkıyor, azınlıkların baskı altında olduğunu söyleyen yabancılara, Müslümanlara da baskı var diyor. Onun kafasında galiba bizim kafamızdakinden daha farklı bir Müslümanlık var. Bizim bildiğimiz, Müslümanlara baskı yok. İbadet serbest, dini yayınlar yapılıyor. Herkes, İslam dünyada en güzel burada yaşanıyor diye takdir ediyor. Bu bir gerçek ama biz bununla iftihar ediyoruz. İslamiyet Türkiye'de ne güzel yaşanıyor diyoruz ama Dışişleri Bakanı çıkıyor, bizim yaşayamadığımız bir İslamiyet var diyor. Senin yaşayamadığın İslamiyet hangi İslamiyet? Taliban İslamiyeti mi, Afganistan İslamiyeti'mi, yoksa İran İslamiyeti mi?" dedi.

Başbakan Erdoğan'ın işini gücünü bıraktığını öne süren CHP Genel Başkanı, "Başbakan, kendi medyasını oluşturmanın peşinde. Sabah ve ATV, satılmadan önce ikinci büyük yayın kuruluşuydu. Şimdi bilmiyorum kaçıncı. Bu kanalın bir sürü talibi vardı, teker teker yoldan çekildi. Başbakan'ın damadının başında olduğu kuruluş kaldı. Başka alacak yok deyip verdiler. Ben hesap soracağım, bu hesabı soracak gücü kendimde görüyorum. Beni iktidara getirin, hesap sorayım." şeklinde konuştu.

Milletvekili dokunulmazlığının kaldırılması gerektiğini ancak hükümetin buna yanaşmadığını da iddia eden Baykal, "Temiz yönetimin şartı, milletvekili dokunulmazlığını kaldırmaktır. Ben hazırım buna, Başbakan da hazır mı? Arkasında 11 dosya. Binbir dereden su getiriyor. Lazımsa İngiltere'de var mı dokunulmazlık? Fransa'da var mı, Almanya'da var mı, İtalya'da var mı? Hiçbirinde yok, hiçbir demokraside yok. Söz verdiğin halde, iktidardaki gücünü kullanarak bunu sürdürüyorsun." dedi.

ÖNDER SAV İLE İLGİLİ SORUYA: SİZ İŞİNİZE BAKIN

Baykal, Zeytinli'deki açılışların ardından Akçay beldesine geçti. Belediye Başkanı Cahit İnceoğlu'nun makam odasında bir süre dinlenen Baykal, basın mensuplarının Önder Sav'la ilgili soruları üzerine, "Siz işinize bakın. Şimdi Akçay'a geldik ve burada açılışlar yapacağız." diye konuştu.

Ardından basın mensupları, makam odasından görevliler tarafından çıkarıldı. Deniz Baykal, belde merkezindeki Sarıkız Parkı'nı açtıktan sonra konaklamak için Ayvalık ilçesine gidecek.

Baıkesir/Cihan

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde