Çalık, 1.1 milyar doları ödedi

Çalık, 1.1 milyar doları ödedi

TMSF, atv-Sabah ihalesini kazanan Çalık Grubu'nun parayı ödediğini açıkladı

Çalık, 1.1 milyar doları ödedi
16px
24px
22.04.2008 18:39
ABONE OLgoogle

Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu'nun (TMSF), atv-Sabah'ın satışı için düzenlediği ihaleyi tek katılımcı olarak kazanan Çalık Grubu şirketlerinden Turkuaz Radyo Televizyon, 1 milyar 100 milyon dolarlık ihale bedelini peşin olarak ödediğini açıkladı.

TMSF yetkililerinden alınan bilgiye göre, EFT talimatı verilmesine rağmen para henüz hesaplara geçmedi. Paranın transferi için bir banka şubesinin geç saatlere kadar açık tutulacağı öğrenildi.

TMSF'nin 5 Aralık'ta yaptığı Sabah-atv ihalesine tek başına katılan ve 1.1 milyar dolarlık muhammen bedelin aynısını teklif eden Çalık Grubu, ödeme için gerekli finansmanı ise bankalardan kredi olarak sağladı. Çalık Grubu'nun 375'er milyon dolar Halkbank ve Vakıfbank'tan, 400 milyon dolar da Körfez kökenli bir fondan kaynak kullanıldı. Körfez kaynaklı fonunun son dönemde Katar'dan sağlandığı ve finansmanın hisse karşılığı kullanılacağı belirtiliyor.

Hangi şirketler el değiştirecek?

İhalesi yapılan atv-Sabah ticari bütünlüğü içinde atv televizyonu, Radyo City, Sabah, Takvim, Günaydın, Yeni Asır ve Pas Fotomaç gazeteleri ile Bebeğim ve Biz Merkez, Sinema Merkez, Sofra Merkez, Home Art Merkez, Şamdan Plus, Yeni Aktüel, Para, Global Enerji Merkez, Transport, Hukuki Perspektifler dergilerinin faaliyetlerinin gerçekleştirilmesini sağlayan ve haczedilen RTÜK nezdindeki haklar, markalar, Telekomünikasyon Kurumu nezdindeki haklar, isim hakları, internet alan adları, yayın ekipman, cihaz ve araçları, demirbaşlar gibi varlıklarla İzmir Matbaa ve Gazete Merkezi Ticari ve İktisadi Bütünlüğü içerisinde yer alan menkul mallar yer alıyor. 

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde