'Bush'un talimatıyla geldim'

'Bush'un talimatıyla geldim'

ABD Başkan Yardımcısı Cheney, Türkiye'ye yaptığı ziyaretin nedenini açıkladı

'Bush'un talimatıyla geldim'
16px
24px
25.03.2008 08:31
ABONE OLgoogle

ABD Başkan Yardımcısı Dick Cheney, gerçekleştirdiği Orta Doğu gezisine Türkiye durağını bizzat Başkan George W. Bush'un eklettiğini, bu çerçevede Türkiye'yi ''bir ölçüde'' Bush'un talimatıyla ziyaret ettiğini söyledi.

Cheney, Türkiye'den ayrılmadan önce ABC televizyonuna verdiği ve metni Beyaz Saray tarafından yayımlanan demecinde, ''gezi programım, kimi göreceğim, nereye gideceğim konusunda Başkan Bush ile beraber çalıştık. Gitmemi istediği bir yer olarak Türkiye'yi programıma özellikle kendisi ekledi. Dolayısıyla buraya bir ölçüde kendisinin talimatıyla geldim'' dedi.

Cheney, Ankara'daki temaslarının içeriği konusunda bilgi vermezken, İran'ı nükleer silah elde etmeye yönelik şekilde uranyum zenginleştirmeye çalışmak ve Orta Doğu'da barış çabalarını sabote etmekle suçladı. Cheney, ''bariz şekilde İranlılar, nükleer silah için gereken düzeyde uranyum zenginleştirmeye çalışıyor'' dedi.Irak savaşında yaşamını yitiren ABD askerlerinin sayısının 4 bine ulaştığının hatırlatılması üzerine Cheney, kayıplardan üzüntü duyduklarını, ancak Amerikan ordusunun ''gönüllü askerlerden oluştuğunu'' söyledi.

Cheney, Demokrat Partinin başkan adayları Barack Obama ve Hillary Clinton'ı da, ''sonrasını düşünmeden'' Irak'tan asker çekmek istemekle suçladı.

ABD halkının görüşlerini önemsemediği yönündeki eleştirilerin dile getirilmesi üzerine Cheney, ''birçok konuda birçok kişi benimle aynı görüşte değil. Ancak sevilmek isteseydim, politikacı değil televizyon muhabiri olmam gerekirdi'' dedi.

KUZEY IRAK ZİYARETİ

Öte yandan Cheney'in, Türkiye'ye uçmadan hemen önce gezisini izleyen gazetecilerle İsrail'de yaptığı yuvarlak masa toplantısının metni de, Beyaz Saray tarafından yayımlandı.

Burada ziyaretlerinin o ana kadarki bölümünü özetleyen Cheney, kuzey Irak'tan ''Kürdistan'' diye bahsetti.

Cheney, şöyle konuştu:
''Kürdistan'a da gitme fırsatını buldum. Bu, benim Kürdistan'a ilk ziyaretim oldu. Orada Başkan (Mesud) Barzani ile zaman geçirdim. Körfez Savaşı'nın sonunda ABD'nin oraya giderek Çekiç Güç operasyonunu kurması ve daha sonra da uçuşa yasak bölge oluşturmasıyla, Saddam Hüseyin'in etkisinden kurtarılan Irak'ın o bölgesinde neler olduğunu görmek, istisnai ve ilginç bir fırsattı. Kürtler, ekonomilerini kalkındırmada çok başarılı oldu. Bunu ilk defa şahsen görme şansına sahip oldum ve bu da, gezimin özel bir bölümü oldu.''

AA

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde