Brüksel'e damgasını vuran olay

Brüksel'e damgasını vuran olay

Gazetecilerin Brüksel çıkarmasına damgasını ne vurdu? İşte ayrıntılar....

Brüksel'e damgasını vuran olay
16px
24px
15.02.2007 09:11
ABONE OLgoogle

Ankara merkezli Ekonomi Muhabirleri Derneği (EMD)"ne alternatif yeni bir dernek kurulması Brüksel gezisine damga vurdu. Yeni derneğin kurucularından Orhan pala ile EMD İstanbul Bşkanı Celal Toprak gezi boyunca biraraya gelmemeye özen gösterdiler. Ancak, THY uçağında 3 saat boyunca yanyana oturmak zorunda kaldılar. 3 saatte ise en fazla 4-5 kelime konuştular..

Brüksel'deki tarihi mekanlarda grup halinde resim çekiminde de ya Celal Toprak yada Orhan Pala kareye girmedi. Sadece Atomium önindeki bu pozda zorla ynı kareye girdiler. Celal Toprak'ın yeni dernek kurma fikrine, "Madem çalışmak istiyorsunuz alın size derek. Siz çalışmak istediniz de biz size izin mi vermedik" oldu. Orhan Pala ise Ankara merkezli derneğe karşı olduklarını belirterek, "Sadece gazetecilerin olacağı bir dernek kuracağız" diye açıkladı.

Gazeteciler, Atomium önünde poz verirken...

PEKİ NEDİR? YENİ DERNEK

Ekonomi gazetecileri son aylarda harıl harıl yeni bir oluşum için çalışıyor. Merkezi Ankara"da olana Ekonomi Muhabirleri Derneği"nin işlevini yeterince yerine getiremediğini ve üye yapısının amaca uygun olmadığını öne süren ekonomi gazetecileri yeni bir oluşuma gidiyor.
 
Hükümet, İstanbul"u 2008 yılında finans merkezi yapmayı hedefliyor. Bu noktadan hareketle, ekonomi gazetecileri de yeni bir anlayışla İstanbul merkezli dernek kurmanın son aşamasına geldiler.
 
Sektördeki bir çok gazeteciyle görüşen ve olurunu alan yeni oluşumun öncüleri önümüzdeki hafta Salı günü tüm ekonomi gazetecilerin katılacağı bir toplantı yapacaklar.
Ekonomi Muhabirleri Derneği (EMD)"nin yaklaşık 600 üyesi bulunuyor. Ancak sektörde fiilen çalışan ekonomi gazetecisi sayısı 150 civarında. Dolayısıyla EMD"nin üye yapısına bakıldığında halkla ilişkiler, basın danışmanı gibi ünvanda eskiden gazetecilik yapmış ya da yapmamış kişiler de halen üye olarak bulunuyor. Yeni oluşum ise sadece ekonomi gazetecilerinin bu dernekte aktif olarak görev almasını amaçlıyor.
 
Yeni oluşumun çatısı Takvim"den Orhan Pala, Akşam"dan Esin Gedik, Referans"tan Metin Can, Kenan Şanlı, Dünya"dan Ece Ceyhun, Hürriyet"ten Ceyhun Kuburlu, Tercüman"dan Levent Çezik, News Week"den Barış Soydan, Bussines Week"ten Erdinç Ergenç, Takvim"den Gülşen Cebeci, Para"dan Barış Bekar, Kanal Türk"ten Tuncay Mollaveisoğlu, Platin"den Sevil Gedik, Ekonomist"ten Kayhan Öztürk tarafından oluşturuluyor…
 
Yeni oluşum Ekonomi Gazetecileri Derneği çatısında bir araya gelecekler. Üyelerin pek çoğunun diğer dernekten istifa ederek yeni derneğe geçecekleri konuşuluyor. Ancak ekonomi gazetecileri dilerlerse aynı anda iki dernekte üyeliklerini sürdürebilecekler.
Yeni derneğin öncülüğünü yapan Orhan Pala “Yıllardır sektörde yeni bir oluşum için arayışlar vardı. Ancak bu güne kadar kimse somut adım atmadı. Ekonomi gazetecilerinin gerçek anlamda derneğin merkezinde aktif olarak görev alamamaları nedeniyle böyle bir oluşuma ihtiyaç duyduk. Şu anda EMD"nin merkezinde ekonomi gazetecisi sayısı az. EMD Başkanı bile gazeteci değil. Bu nedenle yola çıktık. Gerçek gazetecilerin aktif oyarak temsil edildiği bir dernek olacak” dedi.

 

 

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde