Boydak da havalanıyor

Boydak da havalanıyor

Türkiye Finans'ı sattıktan sonra yeni yatırım arayışlarına giren Boydak, karlı bir sektör buldu

Boydak da havalanıyor
16px
24px
09.06.2008 13:57
ABONE OLgoogle

Türkiye'nin en yatırımcı gruplarından biri olan Boydak, süpriz bir alanda geçiş yaptı. Türkiye Finans Katılım Bankası'nı Kuveytli bir gruba sattıktan sonr yeni yatırımlar için arayış içinde olan Boydak Grubu, yüzünü havacılık sektörüne çevirdi. Grup Cesna XLS Statiation tipi 8 kişilik jetin siparişini verdi.

15 milyon dolara mal olacak uçak, 2009'da teslim edilecek ve öncelikle grup için kullanılacak. Uçak, grup dışı taleplere de hizmet verecek.

Yıllarca mobilya, ev tekstili ve kablo sahasında hızlı bir büyüme gösteren Boydak Grubu, son dönemde yeni yatırım alanlarına göz kırpıyor. Kayseri merkezli büyümelerine, Rusya'da yatırım planlayarak yön değiştirten Boydak, katılım bankalarının satışının ardından enerjide yatırım kararı aldı. Kayseri merkezli dev Boydak Grubu'nun son yatırım alanı ise havacılık sektörü oldu.

Cesna XLS tipi bir uçak siparişi veren Boydak Grubu, gerek kendi bünyesinde ve gerekse iş dünyasına hava taşımacılığı hizmeti verecek. Toplam 15 milyon dolara mal olacak 8 kişilik yeni uçağın siparişi, şimdiden verildi. Uçağın teslimatı ise yılbaşında gerçekleştirilecek.

Boydak Grubu Yönetim Kurulu Başkan Vekili Mustafa Boydak, satın aldıkları uçağın öncelikle grup dahilinde kullanılacağını belirterek, "Ancak Boydak şirketlerinin hizmetinde olduğu gibi başka şirketlere de hizmet verecek. Bu anlamda havayolu taşımacılığı da yapacağız" diyor.

Boydak Air'in kuruluşunun uçağın teslimatı ile birlikte gerçekleşeceğini belirten Mustafa Boydak, "Ancak daha fala büyümek, yeni uçak veya helikopter satın almak gibi bir düşüncemiz yok. Amacımız grubun büyüyen iş ritminde ulaşımı daha kolay hale getirmek" diye devam ediyor.

Türkiye Finans tetikledi
Türkiye'nin en hızlı büyüyen gruplarından olan Boydak Grubu, geçen yıl Türkiye Finans Katılım Bankası'nın yüzde 60'ını satarak elde ettiği kaynak ile başka alanlarda da yatırım için fırsat kollamaya başlamıştı.

Boydak Grubu ile Ülker Grubu'nun yarı yarıya ortak olduğu Türkiye Finans'ın yüzde 60'ının 1 milyar 80 milyon dolara Suudi Arabistan'ın en büyük bankası The National Commercial Bank'a (NGB) satılmasının ardından (satıştan Boydak ve Ülker kanadı 540'ar milyon dolar gelir elde etti) ilk ele alınan sektör, enerji oldu. Yerli yabancı pek çok grubun ilgisini çeken enerji, Boydak'ın da stratejik önem verdiği sektörler arasına girdi.

Enerji sahasının Türkiye'de olduğu kadar tüm dünyada da öneminin gittikçe arttığnı söyleyen Mustafa Boydak "Amacımız bu alanda aktif olarak yer almak" diye konuştu.

Ekonomist

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde