BOTAŞ'a sürpriz teklif

BOTAŞ'a sürpriz teklif

BOTAŞ, bu kış da aynı sıkıntıyı yaşamamak için formül arıyor. Kış aylarındaki gaz arzını artırmak için, Rusya, İran ve Cezayir ile görüşmelerde bulunan BOTAŞ'a, Fransız gaz şirketi Gaz de France'dan ilginç bir teklif geldi.

BOTAŞ'a sürpriz teklif
16px
24px
15.08.2006 00:00
ABONE OLgoogle

Fransız şirket, BOTAŞ'a, kış aylarında LNG satma ve yaz aylarında da BOTAŞ'tan LNG alma teklifi sundu. BOTAŞ, Fransız Gaz şirketinin teklifini olumlu buldu.

DEPO SORUNU

Ancak, Fransız şirketinin LNG satış teklifinde yine depo sorunu çıktı. BOTAŞ'ın, LNG'yi stoklayacak bir deposu bulunmuyor. Bunun için de, Egegaz'ın İzmir'in Aliağa İlçesi'nde kurulu bulunan LNG Terminali'nin kullanılması düşünülüyor. Yıllardır kiralanması gündemde olan terminal, kira bedeli konusunda anlaşma sağlanamaması nedeniyle bugüne kadar kullanılamamıştı. Fransız şirketinin, LNG satış teklifinin ardından, terminalin kiralanması işlemi tekrar gündeme geldi. BOTAŞ yetkililerinin, Egegaz ile görüşmeleri sürüyor. Anlaşma sağlanırsa, Türkiye bu kış gaz sorununu LNG ile çözecek. Aliağa Terminali, yıllık 6 milyar metreküplük LNG'yi depolayabiliyor. Bu da Türkiye'nin yıllık gaz tüketiminin yaklaşık yüzde 30'una denk geliyor.

Diplomasi trafiği sürüyor

BOTAŞ Genel Müdürlüğü, diplomatik temaslarını da sürdürüyor. BOTAŞ, hem Rusya, hem de İran yetkilileri ile bu hafta gaz konusunda görüşmelerde bulunacak. İran, Petrol Bakanı'nı Türkiye'ye gönderiyor. Bugün gelecek bakan ile gaz konusunda kış aylarında yaşanan sıkıntılar ele alınacak. Rus Gazprom da, teknik bir heyet gönderecek.

BOTAŞ'ın alacaklarına çözüm arayışı

EÜAŞ'ın, BOTAŞ'a olan borcunun asıl kaynağının, TEDAŞ'ın alacaklarını tahsil edememesi olduğu belirtiliyor. Enerji Bakanlığı yetkilileri, TEDAŞ'ın alacaklarının önemli bir bölümünün belediye borcu olduğunu belirtirken, çözüm için ekim ayında tahsilat için bir yasal düzenleme çalışması içinde bulunduklarını bildirdiler. Yetkililer, konut abonelerinden 2 YTL, sanayi abonelerinden ise 5 YTL genel aydınlatma parasının alınmasını ve belediye tüketim vergisinin TEDAŞ'ta kalmasını planlıyor.

Hüseyin Özay/Akşam

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde