Borusan durgunluğu nasıl aştı?

Borusan durgunluğu nasıl aştı?

İş makineleri alanında satışların azalması üzerine Borusan Makine yeni formül buldu

Borusan durgunluğu nasıl aştı?
16px
24px
26.04.2008 09:55
ABONE OLgoogle

Global kriz ve Türkiye'de artan siyasi gerilim nedeniyle birçok sektörde olduğu gibi iş makineleri alanında da satışlar azalması Borusan Makine'yi kiralamaya yöneltti. Böylelikle yeni bir gelir kapısı yaratan Borusan Makine bir yıl içinde 100 makineyi kiraya vererek 35 milyon euro kazandı.

Sektöründe Avrupa'nın büyük fuarları arasında gösterilen İş Makinaları ve İnşaat Fuarı Ankomak 2008, Devlet bakanı Kürşat Tüzmen'in katılımıyla cuma günü başladı. Fuara "hayat kurtaran robot" olarak da tanımlanan uzaktan kumandalı ve insansız mikro yükleyicileriyle katılan Borusan Makine'nin Türkiye İş Makineleri Direktörü Murat Erkmen, "İş makinelerini 1 ila 6 ay arasında kiraya verdik. Kiralama ile şu ana kadar 35 milyon euro kazandık. Sektördeki çoğu şirketin tüm satışları bu kadar etmiyor" dedi. Hayat kurtaran robot olarak adlandırılan "Caterpillar Front Runner" özellikle mayın tarama ve şüpheli objelerin imhası gibi kritik görevlerde ve askeri operasyonlarda kullanılıyor.

2007'nin ilk 3 ayında 2 bin 200 adet iş makinasının satıldığının, bu sayının 2008 ilk 3 ayı için 1150'ye indiğini söyleyen Erkmen, "İş makineleri pazarı konut yapımında kullanılan makineler ve yol, tünel, baraj gibi büyük projelerde kullanılanlar olarak ikiye ayrılıyor. Genel pazar yüzde 50 daralırken, konut yapımında kullanılan makinelerin satışları ise yüzde 80 düştü. Yol, tünel ve baraj yapımında kullanılan makinelerin satışı ise çok fazla düşmedi. Büyük projelerle ayakta kalıyoruz. Türkiye bir savaşa girmediği sürece baraj, yol, tünel ve benzeri büyük çaplı projeler sekteye uğramaz biz de işsiz kalmayız" diye konuştu.

 İhracat 1 milyar dolar

Öte yandan Tüzmen açılışta yaptığı konuşmada sadece iş makineleri ihracatının 1 milyar doları aştığını, Türkiye ekonomisinin büyüklük olarak Güney Kore'nin arkasından 15. sırada geldiğini ifade ederek, "12 aylık ihracat 117 milyar dolar. Yaşanan bütün sıkıntılara rağmen ocaktan bugüne yüzde 37'lik bir ihracat artışı var" dedi.

Türkiye İş Makineleri Distribütörleri ve İmalatçıları Birliği (İMDER) Yönetim Kurulu Başkanı Rızanur Meral ise Türkiye'nin kaliteli iş makineleri üretiminde dünyada bir üs konumuna geldiğini belirtti. E Uluslararası Fuar Tanıtım Hizmetleri'nin (EUF) organizasyonunu gerçekleştirdiği fuara, Almanya, Çin, Finlandiya, Hindistan, İngiltere, İtalya ve Kore başta olmak üzere yurtdışından yoğun katılım oldu. Çin kökenli firmaların yoğunlukta olduğu fuara 30'a yakın yabancı firma katıldı.

Özgüç Kozan/Referans

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde