Borsa dibe çakıldı

Borsa dibe çakıldı

MERKEZ'İN DOLARA MÜDAHALESİ BİLE PİYASALARDAKİ DALGALANMAYI DURDURAMADI.

Borsa dibe çakıldı
16px
24px
26.06.2006 17:48
ABONE OLgoogle

Merkez Bankası'nın pazar günü aldığı önlemler paketi ile yeni güne başlayan piyasalar, döviz satış ihalesi, YTL alım ihalesi ve MB'nin piyasaya ikinci müdahalesi ile hareketli bir gün geçirdi.

Borsa sabahki yükseliş hareketini sürdüremezken, dolar MB'nin son müdahalesi ile yönünü aşağı çevirdi. Faizler ise 2004 aralıktan bu yana en yüksek seviyesini gördü.

Borsa dibe çakıldı

Güne yükselişle başlayan borsada bu eğilim fazla uzun sürmedi. İlk yarım saatin ardından başlayan satış eğilimi dolardaki yükselişin getirdiği tedirginlikle birleşince endeks ilk yarıyı yüzde 1.7 düşüşle 32 bin 576 puandan tamamladı.
 
Dolardaki hareketliliğin sürmesi ve piyasaya olan güvenin azalması, borsayı ikinci seansta da vurmaya devam etti. Endeks 31 binli rakamları gördü ve günü yüzde 3.57 kayıpla 31 bin 951 puandan tamamladı. İşlem hacmi ise 1 milyar YTL'nin altında kaldı.
 
Borsadaki seyrin dövize bağlı olduğunun altını çizen uzmanlar, dolardaki hareketlilik yatışmadıkça borsanın da olumlu bir hareket sergilemesinin zor olduğunu belirtiyorlar.
 
Dolar 1.72'den döndü
 
Dolarda ise son derece hareketli bir gün geride kaldı. İMKB'nin kapanışında dolar yüzde 3 kayıpla 1.66 YTL'ye gerilerken, gün içinde en yüksek 1.72 YTL'yi gördü.
 
Merkez Bankası'nın doların ateşini düşürmek için düzenlediği döviz satış ihalesi sonuç vermeyince Merkez bu kez de piyasaya doğrudan satış yöntemi ile müdahale etti. Özellikle 1.66 YTL seviyesinden satışlar gelirken, dolar 1.65-1.67 aralığında dengelendi. 
 
Güne yükselişle başlayan faizler ise yüzde 23'ün üzerine çıkarak aralık 2004'ten bu yana en yüksek seviyesine çıktı.

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde