'Bırakın rakam peşinde koşmayı'

'Bırakın rakam peşinde koşmayı'

BREDENKAMP: ENFLASYONDA KISA DEĞİL UZUN DÖNEMDEKİ RAKAMLARA BAKIN.

'Bırakın rakam peşinde koşmayı'
16px
24px
13.06.2006 00:00Güncelleme: 27.10.2023 14:25
ABONE OLgoogle

Uluslararası Para Fonu (IMF) Türkiye Temsilcisi Hugh Bredenkamp, enflasyon hedefinin orta dönemli bir hedef olduğunu belirterek, "Her ay rakamların peşinden koşamazsınız" dedi. IMF Türkiye Temsilcisi Hugh Bredenkamp CNN Türk’ün sorularına yanıtlarken, Merkez Bankası’nın en azından gelecek 2 ay için yüksek rakamlar beklediğini belirterek, "Ben de bunun doğru olduğunu düşünüyorum. Gözlerimizi orta döneme hedeflememiz önemli" diye konuştu.

UZUN DÖNEME BAKIN:

Bredenkamp, "Siyaseti değiştiğiniz zaman enflasyonu uzun bir etapta etkilemektedir. Bu nedenle uzun bir döneme bakılması lazım. Her ay rakamların peşinden koşamazsınız" dedi. Bredenkamp, gelecek yıla ilişkin enflasyon beklentilerinin bu yıla ilişkin beklentiler kadar artmadığına dikkat çekti. Haziran ayında yıllık enflasyonun iki haneli bir orana ulaşması halinde bunun geçici olacağını ifade eden Bredenkamp, Merkez Bankası’nın faiz oranlarını 1.75 puan artırmasının, "Cesur bir karar" olduğunu söyledi.

CİDDİYET GÖSTERGESİ:

Hugh Bredenkamp, bu kararın Merkez Bankası’nın orta dönem enflasyon hedeflerine bağlı kalması açısından ciddiyetinin bir göstergesi olduğunu belirterek "Bunun yanında manevra alanı bıraktı kendisi için, bu tip kararları vermek için" dedi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde