Bir vekil de BDDK'ya

Bir vekil de BDDK'ya

BDDK Başkanı Tevfik Bilginin görev süresi bugün doluyor. Ancak hükümet, bu atama için de gerekli karararnameyi hazırlamadı.

Bir vekil de BDDK'ya
16px
24px
31.03.2006 00:00
ABONE OLgoogle

Merkez Bankası' nün ardından, BDDK'da da vekalet dönemi başlıyor. BDDK Başkanı Tevfik Bilgin bugün görev süresini tamamlayarak başkanlıktan ayrılıyor. Hükümet, Merkez Bankası'nda olduğu gibi başkanın görev süresinin dolacağı aylar öncesinden bilinmesine rağmen yeni bir kararname hazırlamadı.

Bugün akşama kadar konuyla ilgili Bakanlar Kurulu kararı alınıp, Sezer'in onayından geçirilerek, Resmi Gazete'de yayınlanmazsa, Kurum başkanlığını vekaleten ikinci başkan Ahmet Şirin yürütecek. Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullatif Şener de dün konuyle ilgili bir soruya "Hazırlanmış bir kararname bulunmuyor. Başbakan bugün yurt dışından dönecek ve konuyu değerlendireceğiz" yanıtım verdi. Yasal olarak BDDK'ya iki ay içinde bir atama yapılması gerekiyor.

Ne yapmaya çalışıyor?
Merkez Bankaşı'nda yaşanan krizin ardından, ekonominin diğer bir kritik kurumu olan BDDK'da da hükümetin atamayla ilgili somut bir adım atmaması bir türlü anlaşılamadı. Bu durum bankacılık çevrelerinde "Hükümet ne yapmaya çalışıyor?" yorumlarına neden oldu. Atama ilgili Bakan olan Abdüllatif Şener'in önerisiyle Bakanlar Kurulu kararıyla yapılıyor. Söz konusu kararnamenin onay için Cumhurbaşkanı Şezer'e gönderilmesi gerekiyor. BDDK'nın bugün saat 17:00 itibarıyla başkansız kalmaması için hükümetin l gün içinde Köşk onayını da içeren bu süreci tamamlamış olması şart. Ancak hükümete yakın kaynaklar "Hükümette böyle bir telaşın olmadığını" savunuyor.

BDDK Başkanhğı'yla ilgili hala bir netlik olmamasının ise Kurul'da sıkıntı yarattığı belirtiliyor. Bir Kurul üyesi, İmar Bankası'na el konulması sırasında Kurul'da yaşanan yönetim boşluğunu hatırlatarak, kaygılı olduklarını belirtti. Üst yönetim, Kurul'un îmar Bankası olayı sırasında 5 olan toplantı yeter sayısını sağlayamadığım hatırlattı. Yöneticiler "BDDK sahada olan bir kuruluş ve atamayla ilgili gecikmeleri kaldıramaz" diye konuştu.

Gülümhan Gülten/Vatan

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde