Bir tahkim sürprizi daha

Bir tahkim sürprizi daha

LİBANANCO'DAN SONRA POSTİ ADLI ŞİRKETTE ÇEAŞ NEDENİYLE DAVA EDİYOR.

Bir tahkim sürprizi daha
16px
24px
08.06.2006 00:00
ABONE OLgoogle

Uzan Grubu'na ait olan ve 12 Haziran 2003'te Enerji Bakanlığı tarafından el konulan Çukurova Elektrik (ÇEAŞ) ve Kepez Elektrik ile ilgili bir tahkim davası daha kapıya dayandı. Geçtiğimiz aylarda iki şirketin ortağı olduğunu öne sürerek, Türkiye aleyhine 10 milyar dolarlık tazminat talebiyle tahkim sürecini başlatan Libananco adlı şirketten sonra bu kez de Polonya'dan Poski Cement Holding SA adlı bir şirketin benzer iddialar ile Enerji Bakanlığı'nın karşısına çıktığı öğrenildi.

Kulislerde dolaşan bilgilere göre söz konusu şirket Libananco'nun da üzerinde bir rakamla Enerji Bakanlığı'nın karşısına çıkmış durumda. Bilindiği gibi Polonya Uzan Ailesi için farklı bir yere sahip. Polonya'nın Krokow kentinde Cementownia Nowahuto isimli çimento adlı bir şirketi bulunan Uzanlar'ın bu şirketi de muvazzalı işlemle başkalarına devrettiği öne sürülüyordu. Hatta Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) Başkanı Ahmet Ertürk, 'Ortaklar sürekli değişiyor. Bize tazminat davaları açıyorlar. Mesaimizin büyük bir bölümünü bu iş alıyor" diyerek durumu duyurmuştu. İddialara göre TMSF'yi davaları ile bunaltanPoski Cement Holding son olarak ÇEAŞ ve Kepez'de tahkim sürecini başlattı. Söz konusu şirket de ÇEAŞ ve Kepez'in ortağı olduğunu ve Enerji Bakanlığı'nın 2003 yılında aldığı el koyma kararından mağdur olduğunu öne sürüyor.

Hacer Gemici/Sabah

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde