Bild'in patronu, Pro7 ve Sat1'i alıyor

Bild'in patronu, Pro7 ve Sat1'i alıyor

Avrupa'nın en büyük yayınevi Axel Springer Verlag 2.5 milyar Euro'ya Almaya'nın en büyük özel televizyonlarından Pro7 ve Sat1'i alacağını açıkladı.

Bild'in patronu, Pro7 ve Sat1'i alıyor
16px
24px
06.08.2005 00:00
ABONE OLgoogle

Şirket televizyon reklam pastasının yarısını ele geçirecek. Alman yazılı basın devi Axel Springer Verlag televizyon işine giriyor. Yapılan açıklamalara göre Springer Verlag toplam 2.5 milyar Euro karşılığında Alman özel televizyonları Pro7 ve Sat1'i alıyor. Haberde Pro7 ve Sat1'in sahibi ünlü ABD'li yatırımcı Haim Saban'ın tüm hisselerinin Axel Springer tarafından alınacağı bildirildi.

Yapılan açıklamada hisse başına 20-23 Euro civarında bir ödeme yapılacağı belirtiliyor. Uzmanlara göre Alman ticaret tarihinin en büyük şirket alımlarından biri olacak işlemin sonbahar aylarında tamamlanması bekleniyor. Şirket Alman yazılı basın sektörünün büyük bir kısmını elinde bulunduruyor. Springer Verlag bu anlaşmayla birlikte Alman televizyon yayıncılığının da yarısını eline geçirecek. Diğer yandan Springer Verlag bu alışverişle birlikte şu ana kadar pay sahibi olmadığı televizyon reklam pastasına da ortak olacak. Son rakamlara göre Pro7Sat1 reklam sektörünün yüzde 43.3'lük bölümünü elinde bulunduruyor. En büyük rakibi RTL ise yüzde 36.5 seviyesinde. Axel Springer Verlag'ın sahip olduğu yayınların arasında Almanya'da en çok okunan ve günlük 6.5 milyon tirajı bulunan Bild gazetesi ve dünyaca ünlü Der Spiegel dergisi bulunuyor.

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde