Beş yıldızlın tatil fiyatı 82 sterline düştü sahiller İngiliz işsiz doldu

Beş yıldızlın tatil fiyatı 82 sterline düştü sahiller İngiliz işsiz doldu

Bir haftalık tam pansiyon Türkiye tatili 80 sterline inince İngiltere'nin tüm işsizleri ve dar gelirli kesimi Türkiye'ye akın etti. Çünkü bir kişinin aylık işsizlik maaşıyla dört kişilik aile beş yıldızlı tatil yapabiliyor.

Beş yıldızlın tatil fiyatı 82 sterline düştü sahiller İngiliz işsiz doldu
16px
24px
26.07.2006 00:00
ABONE OLgoogle

Türkiye'nin özellikle Ege ve Akdeniz bölgelerindeki turistik tesisler yıllardan bu yana harcama gücü düşük ve fakir turistlerden yakınıyor. Turistlerin kalitesinin düşüklüğü nedeniyle zenginlerin de Türkiye'yi tercin etmediği konuşuluyor.

Bu yılın ilk altı ayında Türkiye'ye gelen turist sayısının yüzde 8 düşmesi, çok sayıda turistik tesisin hâlâ yüksek sezona geçememesi ise müthiş bir fiyat rekabetine neden oluyor. Düşük fiyat kalitesiz turisti, kalitesiz turist ise farklı sıkınaları beraberinde getiriyor. Bu döngünün son ve en somut örneklerinden biri, İngiltere'den gelen turistlerde yaşanıyor. İngiltere'nin önde gelen tur operatörlerinden Thomas Cook, 7 günlük paket Türkiye tatilini 80 sterline (yaklaşık 240 YTL) kadar indirdi.

Yemek fiyatının altında
Londra Stansted ve Luton havaalanlarından kalkan uçaklarla Antalya, Alanya, Kuşadası tatil köylerine düzenlenen 7 günlük tam pansiyon paket tatillerin fiyatları 82 Sterlin ile 116 Sterlin arası değişiyor.

Yani günlük sabah, öğlen ve akşam yemekleri, uçak ücreti ve konaklama dahil tatil ücreti sadece 11 sterline düştü. Bu rakam, bir İngiliz'in kendi ülkesinde sadece bir akşam yiyebileceği yemek fiyatının dahi altında. Fiyat bu kadar cazip hale gelince; İngiltere'de işsizlik maaşıyla geçinen ya da çok düşük kalitede işler yapan İngilizler dahi Türkiye'ye akın etti. Bu akında, firmanın "Dünyanın en ucuz tatil ülkesi Türkiye"
sloganı etkili oldu. İngiltere'nin kişi başına en düşük gelire sahip kesimi olan North Middlands ve Kuzey İrlandalılar da bu fiyatlar üzerine seyahat acentelerine akın etti.

Kuş gribi ve Ortadoğu
Çünkü bir kişinin işsizlik maaşı ile 4 kişilik bir aile Türkiye'de beş yıldızlı bir tesiste muhteşem bir tatil geçirebiliyor.

İngiltere Tur Operatörleri Derneği (ABTA) İngilizler'in yaz tatilleri ile ilgili değerledirmesinde "Bu yaz en ucuz tatil ülkesi Türkiye. Hayatında yurtdışına çıkmamış dar gelirli aileler bile artık tatile gidebilir" yorumunu yaptı. İngiliz tur operatörleri Türkiye'yi yaz rezervasyonlarının yapıldığı Şubat ayında ortaya çıkan kuş gribi ile Ortadoğu krizinin vurduğunu belirterek rezervasyonların geçen yıla oranla yüzde 40 düşmesi üzerine paket tatillerde olağanüstü indirimler yapıldığını kaydetti.

Türk müşteriler iki katını ödüyor
Yabancı operatörlerle ilişkilerini yitirmemek ve odalarını boş bırakmamak için bu kadar düşük fiyata razı olan oteller, fiyatta Türk müşterilerine karşı aynı hassasiyeti göstermeyebiliyor. Örneğin bir Türk müşteri seyahat acentesine başvurduğunda, kendisine sunulan en ucuz beş yıldızlı tatil seçeneği 70 YTL'den başlıyor. Bu rakam haftalık olarak bakıldığında bir ingiliz'in ödediği 250 YTL'lik ücretin tam 2 katına denk geliyor.

Jan Devletoğlu/Vatan

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde