Baykal'dan Erdoğan'a Köşk cevabı

Baykal'dan Erdoğan'a Köşk cevabı

CHP lideri Baykal, Başbakan Erdoğan'ın "Köşk için adaylığını açıkla. Hodri meydan" sözlerine cevap verdi. "Aday değilim de rahatlayalım" diyen Baykal yine uzlaşı istedi:

Baykal'dan Erdoğan'a Köşk cevabı
16px
24px
11.03.2007 17:15
ABONE OLgoogle

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, ''Kaygı, Başbakanın Cumhurbaşkanı olup olmayacağı noktasındadır. Onun rakibinin kim olacağıyla ilgili Türkiye'de ilgi ve heyecan yoktur. Çünkü AKP yöneticileri ilan etmişlerdir ki, parlamentodaki 3'te 2'ye yakın çoğunluklarını kendileri kullanacaklardır ve kendi içlerinden birini seçeceklerdir'' dedi.

Baykal, partisinin Kadın Kolları tarafından düzenlenen ''8 Mart Dünya Kadınlar Günü'' etkinliği kapsamında genel merkezde gerçekleştirilen kadın haklarıyla ilgili karikatür sergisinin açılışını yaptı. Baykal, açılış öncesinde gazetecilerin Cumhurbaşkanı seçimine ilişkin sorularını cevapladı.

Deniz Baykal, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın CHP'nin Cumhurbaşkanı adayını açıklamasına yönelik sözlerinin hatırlatılması ve görüşlerinin sorulması üzerine şunları söyledi:

''Türkiye'nin Cumhurbaşkanı seçimi ile ilgili kaygısı, Başbakanın rakibinin kim olacağı noktasında ortaya çıkmıyor. Kaygı, Başbakanın Cumhurbaşkanı olup olmayacağı noktasındadır. Onun rakibinin kim olacağıyla ilgili Türkiye'de ilgi ve heyecan yoktur. Çünkü AKP yöneticileri ilan etmişlerdir ki, parlamentodaki 3'te 2'ye yakın çoğunluklarını kendileri kullanacaklardır ve kendi içlerinden birini seçeceklerdir. Artık AKP'nin rakip Cumhurbaşkanı adayı kim olur diye bir konu gündemde yoktur. Ama Başbakan sanki sorun, sıkıntı, gerilim kendi adaylığından kaynaklanmıyormuş gibi bilgiyi, dikkati, kendi dışındaki adaylıklar konusuna çekmeye çalışıyor. Türkiye'nin böyle bir sorunu yok.''

Partisinin bu konudaki anlayışının açık ve net olduğunu, Türkiye'de Cumhurbaşkanının bir dayatmayla değil, uzlaşmayla seçilmesi gerektiğine inandıklarını belirten Baykal, herkesi de bu anlayışla davranmaya çağırdıklarını kaydetti.

Kimsenin ''ben aday olacağım'' diye ortaya çıkmasına gerek olmadığını vurgulayan Baykal, şöyle devam etti:

''Cumhurbaşkanlığı kapıp kaçırılmamalıdır. Cumhurbaşkanlığı, Türkiye tarafından bunu en iyi yapacak insana bir görev olarak verilmelidir ve seçim bunu ortaya koymalıdır. Elbette seçim yapılacaktır. Ama seçimle anayasamızın öngördüğü Cumhurbaşkanlığı kavramına yakışan bir aday oraya seçilmelidir. Cumhurbaşkanının arkasında Türkiye'nin büyük bir mutabakatı olmalıdır. Halkın büyük ölçüde desteği olmalıdır, sadece parlamentonun değil. Parlamentoyu seçen halkın yüzde 50'sinden fazlasının desteği, Cumhurbaşkanının arkasında olabilmelidir.''

''ÇATIŞMAYLA, GERİLİMLE DEĞİL, UZLAŞMA İLE SEÇİLMELİ''

Baykal, cumhurbaşkanının bir çatışma, bir gerilim sonucunda değil, bir uzlaşma, ortak bir anlayışı paylaşma içinde seçilmesi gerektiğini vurguladı. Baykal, ''Seçilen Cumhurbaşkanı, orduyla kavgalı olmamalıdır. Seçilen Cumhurbaşkanı yargıyla kavgalı olmamalıdır. Seçilen Cumhurbaşkanı üniversitelerle kavgalı olmamalıdır. Seçilen Cumhurbaşkanı halkın ezici çoğunluğuyla kavgalı olmamalıdır. Seçilen Cumhurbaşkanı, orduyla da, yargıyla da, üniversiteyle de, halkla da bütünleşebilmelidir, uyum ve iş birliği içine sokabilmelidir. Türkiye'nin buna ihtiyacı vardır'' diye konuştu.

Türkiye'nin kritik bir süreçte bulunduğuna işaret eden Baykal, böyle bir ortamda ''Türkiye'yi kutuplaştıracak, birbirine düşürecek değil, kaynaştıracak, anayasayı içine sindirmiş ve özümsemiş, devlet kurumlarını içtenlikle kucaklayan'' bir Cumhurbaşkanı seçmeye ihtiyacı olduğunu ifade etti. Bunu seçme yetkisine sahip olan TBMM'nin, bir takım dayatmalarla, zorlamalarla, oldu bittilerle birisini onaylamak zorunda bırakılmaması gerektiğini dile getiren Baykal, bu noktada sorumlu bir mutabakata ihtiyaç olduğunu vurguladı.

70 MİLYONUN CUMHURBAŞKANI OLACAK

Seçilecek olan Cumhurbaşkanının, Türkiye'nin cumhurbaşkanı olacağını belirten Baykal, şöyle devam etti:

''Seçilen Cumhurbaşkanı, 70 milyonun Cumhurbaşkanı olacak. Silahlı Kuvvetlerin Başkomutanı olacak, seçilecek kişi. Falan aday olsun, filan aday olsun... Sen bırak falanın filanın adaylığını, sen kendine bak. Herkes sen olursun diye korkuyor, senin adaylığından telaşlanıyor.'' Baykal, Başbakan Erdoğan'ın ''sürprizler olabileceği'' şeklindeki sözlerinin hatırlatılması üzerine de ''Kamuoyuyla oynamasına benim katkı yapma niyetim yok'' dedi.

Cumhurbaşkanı seçimine kısa bir süre kalmasına rağmen, bunun yönteminin daha belli olmamasının garip olduğunu ifade eden Baykal, bir uzlaşmanın nasıl gerçekleşeceği konusunun dahi henüz belli olmadığını söyledi. Baykal, zaman geçirilmeye, süre tüketilmeye ve emrivaki yapılmaya çalışıldığını öne sürerek, bunun yanlış olduğunu vurguladı.

''TÜRKİYE RAHATLATILMALIDIR''

Diğer ülkelerde seçimden uzun süre önce adayların açıklandığını belirten Baykal, şunları söyledi: ''(Hayır, biz son ana kadar aday olmayız.) Niye olmuyorsun? Kendi adaylığını ilan etmekten korkuyorsun, ondan dolayı olmuyorsun. Kendi adaylığının toplumda tartışma konusu olmamasını sağlamak istiyorsun. Ondan koymuyorsun. Bu tereddüt, bu belirsizlik doğru değildir. Türkiye rahatlatılmalıdır. Hangi yöntemle seçilecek, ne düşünülüyor. Bu ortaya çıkmalıdır. Biz Şimdiden demokratik uyarı görevimizi yapıyoruz. Başbakan kendine güvenemediği için aday olacağını söyleyemiyor. Son anda söylemeyi düşünüyor. 'Gelişmelere bir bakalım belki söyleyemez durumda olabilirim' diyor. Aday olmama şansını da elinin altında tutmaya çalışıyor. Bunlar doğru değil. Al kararını 'olmayacağım' de, 'uzlaşmayla yapacağız' de, herkes katkı yapsın, Türkiye ferahlasın. Bir emrivakiyle Türkiye'ye kendi adaylığını kabul ettirme kapısını, şansını açık tutmak için şimdi Türkiye'yi böyle bir bekleyişin içine sokup, zaman geçirerek, oyalamaya çalışıyor. Bunların farkındayız, Türkiye de farkında.''

Başbakan'ın bir dayatma içine girmemesi gerektiğini savunan Baykal, ''Bu konudaki direnişi yanlıştır. Sakıncalıdır. Dikkatleri başka yöne çekme, oyalama çabası, bizim açımızdan ilgiye layık değildir'' dedi. Baykal, daha sonra karikatür sergisinin açılışını yaparak, sergide yer alan eserleri inceledi.

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde