Başkonsolosdan iyi haber

Başkonsolosdan iyi haber

İNGİLTERE BAŞKONSOLOS VEKİLİ COOK; İNGİLİZ MARKALARI TÜRKİYE'DEN MAL ALACAK.

Başkonsolosdan iyi haber
16px
24px
26.04.2006 14:31
ABONE OLgoogle

Cook, "İngiliz markaların Türkiye'den yaptıkları alımlarda azalma yok. Ancak artış olacağını da sanmıyorum" dedi.

Malatyalı İşadamları Derneği'nin (MİAD) düzenlediği "5'inci MİAD Buluşmaları"nda, Türkiye ile İngiltere arasındaki ticari ilişkiler ele alındı.

Toplantıda konuşan İngiltere'nin İstanbul Başkonsolos Vekili Peter Cook, ucuz işgücü avantajına sahip olan Çin'in, markalı hazır giyim ürünlerinde Türkiye'ye henüz rakip olmadığını vurguladı.

AB Parlamentosu'nun Çin ile imzaladığı kota anlaşmasına da değinen Cook, AB ülkelerine giren Çin menşeli ürünlerin miktarında her yıl artış olacağını ve kotaların 6 yıl sonra sıfırlanacağını hatırlattı.

Dış ticaret hacmi 6 milyar dolar

Türkiye ile İngiltere arasındaki dış ticaret hacminin yıllık 6 milyar dolar düzeyinde olduğunu belirten Cook, bunun 4 milyar dolarlık kısmını Türkiye'nin İngiltere'ye yaptığı ihracatın oluşturduğuna dikkat çekti.

Cook, "Maliyetlerin yüksek olması nedeniyle İngiltere'de üretim giderek azalıyor. Daha çok hizmet sektörü büyüyor. Üretimini sürdürmek isteyen birçok İngiliz şirket, yeni pazarlara açılmak için maliyetlerin uygun olduğu ülkeler arıyor. Türkiye de bu ülkeler arasında" diye konuştu.

İngiliz firmaların Türkiye'ye ilgisinin giderek arttığını da kaydeden Cook, İngiliz sermayeli şirketlerden Vadafon'un Telsim'i, Shell'in de Koç Holding ile birlikte Tüpraş'ı satın aldığını hatırlattı.

Toplantıda konuşan MİAD Yönetim Kurulu Başkanı Yunus Akdaş ise İngiliz sivil toplum kuruluşlarıyla işbirliği yaparak, iki ülke arasındaki ticari ilişkileri geliştirmek istediklerini vurguladı. 

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde