Baronların İstanbul savaşı

Baronların İstanbul savaşı

Polisin uyuşturucu ticareti gerekçesiyle üst üste operasyon düzenlediği Sarıgöl'de baronlar savaşı başladı.

Baronların İstanbul savaşı
16px
24px
02.10.2008 09:56
ABONE OLgoogle

Polisin uyuşturucu ticareti gerekçesiyle üst üste operasyon düzenlediği Sarıgöl'de baronlar savaşı başladı. 70 kişinin tutuklandığı semtte liderlik kavgasına tutuşan iki grup, bölgede kontrolü ele geçirmek için ortalığı savaş alanına çevirdi. Polis, elinden kaçırdığı Azad çetesinin liderinin peşine düştü

İstanbul'un uyuşturucu denince akla gelen semtlerinden biri olan Sarıgöl'de polis son üç ay içinde gerçekleştirdiği 29 operasyonda 120 uyuşturucu satıcısını gözaltına alırken, boşalan yerleri doldurmaya çalışan Diyarbakırlı Kalır ve Azad çetesi arasında çatışma çıktı. Yaklaşık iki hafta önce Diyarbakırlı gruplar arasında çıkan çatışmada 5 kişi ağır şekilde yaralandı.

TEZGAHLAR TEMİZLENDİ

Polis, iki gruba yönelik yaptığı son operasyonda ise 18 kişiyi gözaltına alırken Sarıgöl'ü uyuşturucu tezgahlarından temizledi. Çetelerin savaşına müdahale eden ilçe ekipleri çete lideri İrfan Kalır'ı ararken şahsın İbrahim Kalır sahte ismiyle Narkotik polisinin operasyonu ile iki ay önce yakalandığı ortaya çıktı. Polis Azad grubun lideri Yusuf Azad'ı her yerde arıyor.

KAMYON KASASINDA POLİS

Sarıgöl mahallesine giriş çıkış bulunan sokaklara kamera yerleştiren polis uyuşturucu satıcıları kıskıvrak yakalamak için ilginç yöntemler geliştirdi. Uyuşturucu satıcılarının neredeyse tüm ekip arabalarını tanıması ve operasyon sırasında kaçmaları karşısında polis, kamyon kasaları içerisine girerek bile operasyon gerçekleştirdi. 120 kişi gözaltına alınırken bunlardan 70'i tutuklanarak cezaevine gönderildi.

DOĞUDAN GENÇLER GETİRİLDİ

Gaziosmanpaşa ilçe ekiplerinin gerçekleştirdiği operasyonlar sonrası temizlenen sokaklarda tekrar satış yapmak için doğu illerinden gençleri getiren uyuşturucu baronları yeniden Sarıgöl'e yerleşmeye başladı. Geçtiğimiz hafta Sarıgöl Diyarbakırlı iki uyuşturucu çetesinin kanlı hesaplaşmasına sahne oldu. Kalır ve Azad çetesi arasında çıkan çatışmada iki gruptan 5 kişi yaralandı. Silahla yaralanan A.K, M.K, S.S, O.S, S.K tedavi altına alınırken polis çatışmanın iki grup arasında uyuşturucu satışından kaynaklanan tartışma sonrası çıktığını tespit etti.

16 KİŞİ CEZAEVİNE GÖNDERİLDİ

Kalır çetesi grubu üyesi ve çatışmada yaralanan M.K ifadesinde Sarıgöl'de yaşanan savaşın nedenini şöyle özetliyor: “Diyarbakır'dan gelen Azad çetesi üyeleri bizim bölgeden gitmemizi istiyordu. Ya bizim için uyuşturucu satacaksınız ya da buradan gideceksiniz diye tehdit ediyorlardı. Aramızda çatışma çıktı.” Polisin Kalır çetesine düzenlediği operasyonda ise, 16 kişi tutuklanarak cezaevine gönderildi.

Çete lideri yakalanmış

YAPILAN oparasyonlarda “Kalır” gurubunu tüm üyeleri yakalanırken ilginç bir ayrıntı ise operasyon sonrası ortaya çıktı. Şebeke üyelerinin yakalanmasından sonra Kalır'lar gurubunun liderini arayan polis İrfan Kalır'ın peşine düştü. Çete üyeleri liderlerinin yakalandığını söylemesi üzerine polis Kalır'ın tutuklanıp tutuklanmadığı yönünde inceleme başlattı. Kısa sürede ekipler Kalır'ın İbrahim Kalır adına düzenlenen sahte kimlikle bir ay önce Narkotik şube ekipleri tarafından yakalandığını ortaya çıktı

AZADLAR GRUBUNUN ELEBAŞI ARANIYOR

HİKAYE çete liderinin yakalanıp cezaevine gönderilmesiyle sona ermedi. İrfan Kalır'ın cezaevine girmesini fırsat bilen ve Sarıgöl'de uyuşturucu satma işini devralan Azad takma isimli Yusuf A.'nın eski suç örgütü elemanlarını yanına almaya çalıstığı ve cezaevinde bulunan İrfan Kalır'a rakip olarak ortaya çıktığı öğrenildi. Böylece iki uyusturucu çetesi Sarıgöl'de yer kavgasına tutuştu. Polis, iki gruba yönelik gerçekleştirdiği operasyonda Azadlar grubu üyesi 6 kişiyi de gözaltına aldı. Çalışmalarını diğer grup üstüne yoğunlaştıran polis, çete lideri Azad kod isimli Yusuf A.'yı her yerde arıyor.

Devrim Tosunoğlu/Akşam

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde