Bankaların gözü Riva'da

Bankaların gözü Riva'da

Galatasaray Spor Kulübü'nden 60.3 milyon dolarlık alacağı bulunan bankalar, Riva arazisinin değerlendirilmesi ile ilgili projenin hayata geçirilmesi için 15 Nisan'da Galatasaray Genel Kurulu'ndan onay alınmasını bekliyor.

Bankaların gözü Riva'da
16px
24px
01.04.2006 00:00
ABONE OLgoogle

Bankalara 60.3 milyon dolar, piyasalara ise 120 milyon dolar borcu bulunan Galatasaray Spor Kulübü'nün kurtuluşu Riva Projesi'nde. 252 bin metrekarelik inşaat alanı olan Riva arazisinde önce bin adet villa inşa edilecek, ardından gayrimenkul yatırım ortaklığı şirketi kurularak halka arz edilecek. Halka arzı ise Deniz Yatırım'ın gerçekleştirmesi planlanıyor. Galatasaray Spor Kulübü'nün Denizbank, Vakıfbank, Fortis ve Garanti Bankası'na toplam 60.3 milyon dolar borcu var. En büyük alacaklı bankalardan biri olan Denizbank, Galatasaray'ın borç batağından kurtarılması için geliştirilen projeler içerisinde finans sektörünün sözcüsü konumunda. Aynı zamanda Galatasaray Kongre Üyesi olan Denizbank Genel Müdürü ve Deniz Yatırım Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Ateş, kulübün gayrimenkullerinin değerlendirilmesiyle ilgili çalışmaların iki yıl önce başladığını belirterek Riva'nın öne çıkan projelerden biri olduğunu ifade etti.

1.000 VİLLA YAPILACAK

Riva Projesi hakkında bilgi veren Ateş, şunları söyledi: ' Önce burada villalardan oluşan bir yapım geliştirilmesi, daha sonra gayrimenkul ortaklığı şeklinde halka açılması planlandı. Bütün altyapı hazır. İnşaat firmalarından çeşitli teklifler alındı. Riva Projesi'nden 100 milyon doların üzerinde bir gelir bekliyoruz. Bu gelirden önce 60 milyon dolarlık banka borçları kapatılacak. Daha sonra Ali Sami Yen Stadı'nın yeniden yapılması ve Florya Tesisleri ile ilgili projeler gündeme gelecek. Bu projelerin hayata geçirilmesi için öncelikle Galatasaray'da yeni yönetimin Genel Kurul'dan yetki alması bekleniyor.'

'ZAMAN DOLDU'

Bir Galatasaraylı olarak kulübün varlık içinde yüzmesine rağmen mali sıkıntılardan kurtulamamasından üzüntü duyduğunu dile getiren Ateş, projenin Genel Kurul'dan onay almaması halinde başka teminatlarının söz konusu olduğunu, riskleri için herhangi bir endişelerinin bulunmadığını vurguladı. Projenin gerçekleşmemesi ve alacaklarına karşılık haciz uygulamasına gidilip gidilmeyeceği konusunda ise somut bir şey söylemekten kaçınan Hakan Ateş, ' Biz netice itibarıyla alacaklarımızın vadesinde geri dönmesini istiyoruz. Ancak elimizden gelecekler, yapabileceklerimiz sınırlı. Bir an önce Riva Projesi'nin realize olmasını istiyoruz' diye konuştu.

VAKIFBANK: KREDİ VERMEYİZ

Galatasaray Kulübü'nden alacaklı olan bankalardan biri de Vakıfbank. Vakıfbank Genel Müdürü Bilal Karaman da Galatasaray taraftarı. Riva Projesi'ni rantabl olarak değerlendiren Karaman, 'Genel Kurul'dan onay alınırsa Kulübe önemli bir gelir kaynağı sağlanacak. Bir taraftan banka borçları kapatılacak, diğer taraftan kalan bakiye gelir hanesine yazılacak' dedi. Karaman, Kulübün mali darboğazdan çıkarılması için yeni kredi vermeyi düşünmediklerini vurgulayarak, 'Zaten öyle bir talepleri de yok' diye konuştu.

ŞİMDİ CİM-BOM'U YAPILANDIRACAK

Galatasaray Spor Kulübü'nde Özhan Canaydın yeniden Başkanlığa seçilirken, yeni yönetimde bir zamanlar ekonomi bürokrasisinin de tepe noktalarında görev yapmış isimlerin de yer aldı. Eski bakanlardan Işın Çelebi ve BDDK eski Başkanı Engin Akçakoca da yeni yönetime yer alıyor. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu'nda (BDDK) Mart 2001- Aralık 2003 tarihleri arasında bankacılık sektörünün yeniden yapılandırılmasında görev yapan Akçakoca, şimdi de Galatasaray Spor Kulübü'nün mali durumunun düzeltilmesi için çaba gösterecek.

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde