Atlas Jet'e suç duyurusu

Atlas Jet'e suç duyurusu

Isparta'da can veren Özgen Doğan'ın ailesi, World Focus ve Atlas Jet için suç duyurusunda bulundu

Atlas Jet'e suç duyurusu
16px
24px
26.03.2008 08:43
ABONE OLgoogle

Isparta'da 30 Kasım 2007 tarihinde düşen uçakta hayatını kaybeden Boğaziçi Üniversitesi Araştırma Görevlisi Özgen Berkol Doğan'ın (27) ailesi, World Focus ve Atlasjet Havayolları'nın idarecileri ile Sivil Havacılık Genel Müdürü Ali Arıduru, Uçuş Standartları Daire Başkanlığı yetkilileri ve denetçiler hakkında suç duyurusunda bulundu.

Keçiborlu Başsavcılığı'na verilen dilekçede, kaza yeri ve enkaz üzerinde yapılan incelemelerde ortaya somut netice konulamadığı ve bilirkişi raporlarının tanzim edilmediği ileri sürüldü. Dilekçede, “enkazın ne şekilde muhafaza edildiği, eksik parçalar bulunup bulunmadığı veya önem taşıyabilecek enkaz parçalarına birtakım müdahaleler yapılıp yapılmadığının” bilinmediği savunuldu.

Uçağı kiralayan; ancak bakım sorumluluğu devam eden World Focus'un üzerine düşen yükümlülüğü yerine getirmediği; hatta uçaktaki arızaları dahi gidermediği savunuldu. Atlasjet'in de tüm eksikliklere rağmen uçağı kullanmaya devam ettiği, karakutuları ve 'kara yakınlığı uyarı sistemi' çalışmayan uçağın sefere çıkmasına izin verdiği hatırlatıldı. Dilekçede, denetim yetkisini kullanmadığı öne sürülen Sivil Havacılık yetkililerinin de görevi ihmal ettikleri iddia edildi.

Yeni Şafak

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde