Arapların Nişantaşı operasyonu

Arapların Nişantaşı operasyonu

Türkiye'nin en zengin ailelerinin oturduğu, elit tabakanın merkezi Nişantaşı'nda Arap yatırımcı rüzgarı esiyor.

Arapların Nişantaşı operasyonu
16px
24px
28.09.2008 07:40
ABONE OLgoogle

Kiracı olarak geldikleri Nişantaşı'nda artık 'mal sahibi' olan Araplar, Türkiye'nin en lüks alışveriş merkezi olarak gösterilen 200 milyon dolarlık City's'in yüzde 40'ını satın alıyor. Yeni ortakların City's'i otel yapabileceği belirtiliyor

Londra'daki Harrod's, Paris'teki La Fayette gibi dünyaca ünlü mağazalara benzer tarzda inşa edilen Türkiye'nin en lüks alışveriş merkezi City's'in hisse satışı için Dubaili yatırımcılarla son aşamaya gelindiği kaydediliyor. 150 milyon dolarlık yatırımla yapılan ve ocak ayında kapılarını müşterilerine açan City's'in satışı ile ilgili spekülasyonlar 2 aydır sürüyordu. Konuya yakın kaynaklar, City's'in yüzde 40'ının Arap kökenli sermayedarlara satışının tamamlandığını, söz konusu yatırımcıların önümüzdeki günlerde çoğunluk hissesini alıp burayı otel yapmayı planladıklarını belirtti.

YÜZDE 40'I SATIŞ MASASINDA

KONUYA yakın bir kaynak halen City's'in çoğunluk hissesini elinde bulunduran Gülaylar Altın'ın, alışveriş merkezinin yüzde 40'lık hissesini ne kadara sattığına ilişkin bir bilgi vermedi. Söz konusu kaynak, özellikle sigara yasağından sonra alışveriş merkezindeki işlerin önemli oranda düştüğünü kaydetti ve şunları söyledi: 'Kiralar yüksek. Ayrıca işler yavaşladı. Bu yüzden 5 kafe City's'den ayrıldı. Şu anda Starbucks ve Second Cup gibi kafeler hizmet veriyor. Second Cup da ayrılma kararı aldı. Ayrıca Adidas mağazasını kapattı. Koleksiyon Mobilya ise yakın zamanda ayrılacak.'

GÜNAY: YORUM YAPAMAM

ALIŞVERİŞ merkezinin sahibi Gülaylar Group'un Başkan Yardımcısı İlhan Günay ise star'ın telefonla sorduğu 'City's'i Duabili girişimcilerin aldığı söyleniyor. Yorumunuz nedir?' sorusunu yalanlamadı. Günay, 'Çok meşgulum, yorum yapamayacağım' demekle yetindi. Türkiye'nin ilk butik alışveriş merkezi' olarak gösterilen Nişantaşı City's'de 17 bin metrekarelik kiralanabilir alan, 150 mağaza ve 600 araç kapasiteli katlı otoparkı bulunuyor. Merkezin ilk açıldığı günlerde otopark ücreti olarak da saat başı 100 YTL gibi astronomik bir rakam alınıyordu.

İLKLERİN MERKEZİ OLDU

DÜNYADA ilk kez kontrollü klima sisteminin kullanıldığı City's Nişantaşı'nda yine dünyada ilk kez olarak üç metre tavan yüksekliğinde asansörler kullanıldı. İlk defa bir projede, Avrupa'nın en fazla miktarda, uzun vadede maliyetleri düşüren LED aydınlatma teknolojisi kullanıldı.

Ayrıca dünyanın en iyi ve konforlu sinema salonu da City's Nişantaşı'nda bulunuyor. 2 bin 200 kişiye istihdam sağlayan City's Nişantaşı'nın haftaiçi günlük 25 bin, haftasonları ise 35 bin ziyaretçi kapasitesi bulunuyor. Kuyumculuk ve mücevherat dışında turizm sektöründe de faaliyet gösteren Gülaylar Group Yönetim Kurulu Başkanı Hurşit Şen merkezin açılışında proje ile ilgili olarak 'Ya şehir dışında devasa bir merkez olacaktı ya da Nişantaşı'na bir ziynet eşyası kazandıracaktık. İkincisini seçtik' demişti.

Ben de Nişantaşı çocuğuyum

Araplar'ın Nişantaşı'nda ilk kez yatırım yapması, Avrupa Yakası dizisindeki Burhan Altıntop karakterinin sıkça kullandığı 'Ben de Nişantaşı çocuğuyum, ben de Beyaz Türk'üm' sözlerini akıllara getirdi.

Eray Kapıcıoğlu da Nişantaşı'nda Araplar'la rezidans yapıyor

TÜRKİYE'NİN en pahalı arsa maliyetinin bulunduğu Nişantaşı'na yönelik Arap yatırımcı ilgisi sadece City's Nişantaşı ile kalmadı. Dünya Göz Hastaneleri'nin sahibi Eray Kapıcıoğlu'nun Nişantaşı-Valikonağı Caddesi'nde yaptığı lüks residence'te de Arap yatırımcıların ortak olduğu belirtiliyor.

Residence duayeni olarak bilinen Aşçıoğlu İnşaat'ın sahibi Yaşar Aşçıoğlu özellikle Nişantaşı, Fulya, Beşiktaş gibi İstanbul'un Avrupa Yakası'ndaki en pahalı arazilerinin bulunduğu semtlerde Arap yatırımcıların ilgisinin giderek arttığını söyledi.

Aşçıoğlu 'Buralarda yapılan lüks residence'lerin metrekare fiyatları 7-10 bin dolar arasında değişiyor. Araplar da ellerindeki petrodolarları harcamak için artık lüks semtler ve projeler arıyorlar. Hem kendi ikametleri için hem de yatırım için bu yatırımları yapan Araplar'ın önümüzdeki günlerde yeni projeleri de gündeme gelebilir' dedi.

Star

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde