Anne'nin yaptığına bak

Anne'nin yaptığına bak

VAHAP MUNYAR: 1000 MÜHENDİSE KAPIYI AÇACAK YATIRIM IMF'Cİ KRUEGER'DEN DÖNDÜ.

Anne'nin yaptığına bak
16px
24px
30.07.2006 13:49
ABONE OLgoogle

Vahap Munyar'ın yazısı

CEO’lar, Hazine’den sorumlu Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan’ın ev sahipliğinde Halas Teknesi’yle Boğaz turu yapıyor... Teknede Maliye Bakanı Kemal Unakıtan da var...

CEO’larden biri, gündemlerindeki çok önemli projeyi, bir Türk işadamına açıyor: "350 mühendisle başlayıp, asgari 1000 mühendisin istihdam edilebileceği bir projeye başlayacağız. Bu yatırım için gönlümde Türkiye var. Ancak, böyle bir proje için ’mühendis çalıştırmayı destekleyecek teşvik formülüne’ ihtiyaç duyuyoruz. Çünkü, örneğin İngiltere bu tür bir teşviği bize önerdi."

Türk işadamı heyecanlandı... 1000 mühendisin görev alacağı proje, Türkiye’ye önemli teknoloji üssünün kurulması, katma değeri yüksek bir ürünün geliştirilmesi demekti. Hemen CEO’yla birlikte Kemal Unakıtan’ın masasına yöneldiler.

Projeyi bir çırpıda Kemal Unakıtan’a özetlediler. Proje Unakıtan’ı da çok heyecanlandırdı, ancak konunun muhatabının kabine arkadaşı Ali Babacan olduğunu söylemekle yetindi.

İkili bu kez Ali Babacan’ın masasına geçti. Konu Babacan’a da hızla özetlendi, proje onun da çok ilgisini çekti. Onlar, "Elimizden geleni yaparız" yanıtı beklerken, Babacan, "Biraz zor" tavrı takındı.

Teknedeki konuklar arasında Uluslararası Para Fonu (IMF) Birinci Başkan Yardımcısı Anne Krueger de vardı. İkili konuyu bir de Krueger’le paylaşmak istedi. Krueger projeyi benimser, ikna olursa, Türkiye’ye tavsiyede bulunabilir diye düşünüyorlardı.

İkili bıkmadan projeyle ilgili bir özet de Anne Krueger’e yaptı. Krueger, konuya bakışını lafı dolandırmadan yansıttı: "Eğer Türkiye’de yatırım yapmaya niyetiniz varsa, özel teşvik istemeden gelin..."

CEO, "Ama İngiltere bile bize bu teşviği veriyor. Doğu Avrupa ülkelerinden istediğimizden böyle bir teşviği rahatlıkla alırız. Ama gönlüm Türkiye’den yana. Türkiye’deki yatırımlarımızdan çok memnunuz."

Krueger, yumuşayacak gibi görünmüyordu: "Türkiye’nin böyle ekstra teşvikler vermesine göz yumamayız..."

Krueger’in bu tavrı, yabancı CEO’nun yanında bulunan Türk işadamını çok şaşırttı. Türk işadamı yıllardır yabancısı, yerlisi, yatırımlarla iç içeydi. Üstelik IMF heyetlerinin Türkiye turları sırasında zaman zaman görüşlerine de başvurulurdu.

Krueger’in, "Türkiye, yatırımcıya ekstra teşvik veremez" tavrını Ali Babacan’la paylaşma gereği duydu. Babacan’ın yanıtı da anlamlıydı: "Gördünüz mü neler çektiğimizi?"

Türkiye’de 1000 mühendise iş kapısı açabilecek proje, IMF’den dönmüş, konuya şahit olan Türk işadamı üzülmüştü...

Aslında hükümet de "Bir şirkete özel" gibi olacak teşvik vermekten yana değildi. Bu tutumunu Hyundai’nin 1.2 milyar dolarlık yatırım araştırması sırasında da göstermişti...

Ancak yine de Anne Krueger’in, "Buna hükümet karar verir" demek yerine, "patron benim" tavrı takınması "Özel teşvik olmaz" yanıtı vermesi insanın ağırına gidiyor...

Borca muhtaç olan, IMF karşısında dik duramaz

ULUSLARARASI Para Fonu (IMF) Birinci Başkan Yardımcısı Anne Krueger’in, Türkiye’ye yönelen yabancı sermayeli kuruluşun "1.000 mühendis alacağım, buna dönük özel teşvik verin" talebine verdiği olumsuz yanıt, bana Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde