Alarko'dan nükleere ilgi

Alarko'dan nükleere ilgi

ALARKO CEO'SU AYHAN YAVRUCU; NÜKLEER ENERJİ İLE İLGİLİ ARAŞTIRMLAR YAPIYORUZ.

Alarko'dan nükleere ilgi
16px
24px
04.04.2006 14:50
ABONE OLgoogle

Yavrucu, Alarko'nun genel yapısına bakıldığında, ağırlığı taahhüt işlerinin oluşturduğunu söyledi.
      2006 yılında da bunun böyle olacağını dile getiren Yavrucu, 'Ama uzun vadeli bir perspektifte o yapıyı biz biraz enerjiyle desteklemek ve enerjiyle dengelemek istiyoruz' dedi.
      Grubun, taahhüt sektöründe büyük projeleri olduğunu belirten Yavrucu, İstanbul-Ankara hızlı tren projesi, Taksim-Yenikapı metrosu, Melen Su Projesi'nin devam ettiğini, Bakü-Ceyhan petrol boru hattı ve Astana Havalimanı projelerinin ise başarıyla tamamladığını kaydetti.
      Bu projelerin yanı sıra Astana'nın su arıtma, dağıtım ve atık suların arıtılması projelerinin yapımını üstlendiklerini dile getiren Yavrucu, Atrau-Aktau Yolu Rehabilitasyon Projesi'ni aldıklarını, önümüzdeki aylarda ise Rusya'da onkoloji çocuk hastanesi inşaatına başlayacaklarını ifade etti.
     
     AMERİKALI, AVRUPALI FİRMALARLA İLİŞKİLER DEVAM EDİYOR
      Toplam faaliyetleri içinde enerjinin payını yükseltmek istediklerini anlatan Yavrucu, şunları söyledi:
      'Enerjiye Türkiye'de ilk giren şirketlerden biriyiz. Elektrik dağıtım özelleştirmeleriyle yakından ilgileniyoruz. Aşağı yukarı 2-3 yıldan bu yana bu konuda ciddi hazırlıklarımız var. İlgili yasanın çıkmasını bekliyoruz. Yasa çıktıktan sonra dağıtıma ilişkin şartname yayınlanacak ve ihale süreci başlayacak. Bununla ilgili yabancılarla temaslarımız var. Bir yabancı ortakla bu dağıtım işlerine girmeyi öngörüyoruz, gerek Amerikalı gerek Avrupalı firmalarla ilişkilerimiz devam ediyor.' Üretim şirketlerinin özelleştirme takvimi belli olduğunda bu ihalelere de girmeyi planladıklarını, bunlardan birini veya birkaçını alabilmeyi amaçladıklarına işaret eden Yavrucu, 'Hedefimiz bu... Kendimiz yatırım yapıp enerji üretmeyi de öngörüyoruz. Bununla ilgili de hazırlıklarımız, çalışmalarımız var. Onları da belli bir yabancı grupla geliştirmek istiyoruz' diye konuştu.
     
     'NÜKLEER ENERJİ ÜRETİMİNE ÖNCELİKLE DEVLET KARAR VERMELİ'

      Nükleer enerji konusuna da değinen Yavrucu, nükleer enerji üretimine öncelikle devletin karar vermesi gerektiğini bildirdi.
      Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı'nın bu konuda çalışmalar yürüttüğü yönünde haberler duyduklarını belirten Yavrucu, şöyle devam etti:
      'Bu bir bakıma da kaçınılmaz. Türkiye'nin enerji açığını sadece termik ya da su ile kapamak mümkün değil. Özellikle gazda son dönemlerde gördük ki dışa bağımlılığın getirdiği bazı sıkıntılar var. O sıkıntıları da aşmak için enerji üretiminin çeşitlendirilmesi gerekiyor. Bunun da yolu şu anda nükleer santraller olarak gözüküyor. Bir takım kesimler buna şiddetle karşı ama karşı olmak yetmiyor, alternatif bir görüş üretmeniz gerekiyor. Alternatif görüş üretmeden (ben karşıyım) demekle bir yere gidilmez, çünkü büyüyen ve gelişen Türkiye'nin enerji problemi önümüzdeki yıllarda çok ciddi boyutlara ulaşabilir.' Bunu aşabilmenin yolunun da bu kaynakları çeşitlendirmekten geçtiğini ifade eden Yavrucu, 'Biz, nükleer ile ilgiliyiz. Bununla ilgili araştırmalarımız da var. Bunun teknolojisi Türkiye'de yok. Tamamen yurtdışından ya Avrupa kökenli ya da ABD'li bir firmayla işbirliği yapılması gerekiyor. Biz bu konuda da hazırlıkları yapıyoruz gelişmelere göre oradaki tavrımızı da netleştireceğiz' diye konuştu.
     
     'YABANCI ORTAKLIKLARA YATKINIZ'
      Ayhan Yavrucu, Alarko Holding'in yabancı ortaklıklarına ilişkin olarak da bu tür birlikteliklere çok yatkın ve alışık olduklarını söyledi.
      Özellikle taahhüt grubunda büyük projelerin çoğunda ABD'li, Avrupalı veya Japon şirketlerle 20 yıl

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde