Akaryakıtçılar birbirini ihbar etti

Akaryakıtçılar birbirini ihbar etti

23 ilde eş zamanlı olarak başlayan kaçak akaryakıt operasyonunda...

Akaryakıtçılar birbirini ihbar etti
16px
24px
31.03.2008 08:30
ABONE OLgoogle

23 ilde eş zamanlı olarak başlayan kaçak akaryakıt operasyonunda 10 depodaki örneklerde marker oranı yetersiz çıktı. Bin 200 tanker denetime alındı. Bazı akaryakıt şirketleri de kaçak akaryakıt satışı yapan şirketleri ihbar etti

MALİYE Bakanlığı koordinatörlüğünde 750 denetim elamanının katılımıyla gerçekleştirilen akaryakıt sektöründeki denetimin ilk sonuçları geldi. Operasyon kapsamında, baskın yapılan 100 depodan 10'unda akaryakıtın olmadığı belirlendi. Yine denetimlerde, bin 200 akaryakıt tankından numune alınarak, inceleme için TÜBİTAK'a gönderildi. Cumhuriyet tarihinin en kapsamlı operasyonu olarak nitelendirilen akaryakıt dağıtım ve üretim şirketlerine denetim üç gün sürdü. 26-28 Mart tarihleri arasındaki denetim sırasında elde edilen bilgi ve belgeler, Maliye Bakanlığı'na 28 Mart tarihinden itibaren Maliye Bakanlığı'na gönderilmeye başladı.

Operasyona katılan 750 denetim elemanı, 100 akaryakıt deposunda, tesislerde ve bin 200 akaryakıt tankında, fiili olarak bulunan akaryakıtın miktarını tespit etti. Bu bilgiler, Maliye Bakanlığı'nın kayıtlarına girdi. Bundan sonra, şirketlerden gelen beyanlar, fiili durum ile karşılaştırılacak.

10 DEPODA AKARYAKIT ÇIKMADI

DENETİMLERDE, akaryakıt deposu olarak kullanılan 100 şirkette de inceleme yapıldı. Yapılan inceleme sırasında ilginç bir tablo ortaya çıktı. Operasyon kapsamında baskın yapılan depolardan 10'unda hiçbir akaryakıta rastlanmadı. Maliye Bakanlığı, akaryakıt bulunamayan depolarla ilgili incelemeyi derinleştirdi. Söz konusu depoların, denetimden önce mi boşaltıldığı yoksa kağıt üzerindeki şirketlerden mi oluştuğu araştırılıyor. Yine operasyon sırasında, Türkiye genelindeki yaklaşık bin 200 akaryakıt tankından da numune alındı. Alınan numuneler, analiz edilmesi için TÜBİTAK'a gönderildi. TÜBİTAK, akaryakıtların içinde kaçak akaryakıt olup olmadığını belirleyecek. Yine inceleme sırasında, yaklaşık 10 deponun içinde yeterli oranda marker olmadığı tespit edildi. Bu depolarla ilgili de görevliler tarafından mühürleme işlemi yapıldı.

Dağıtımcılar'da endişe başladı

Öte yandan, Maliye Bakanlığı'nın koordinatörlüğünde yürütülen akaryakıt sektörüne ilişkin denetimlerde ilginç olaylar da yaşandı. Özellikle akaryakıt kaçakçılığı ile sık sık gündeme gelen Mersin Bölgesi'nde, denetim yapılan bazı akaryakıt şirketlerinin, başka şirketleri 'kaçak akaryakıt satışı' yaptığı gerekçesiyle ihbar ettiği ortaya çıktı.

İhbarları dikkate alan denetim elamanları, ihbar edilen şirketlere de incelemeye aldı. Akaryakıt şirketlerine yapılan denetim, dağıtım şirketlerini de müteselsilen sorumluluk nedeniyle endişelendirdi. Operasyonun başlamasının ardından bazı akaryakıt dağıtım şirketi temsilcilerinin, Maliye ve EPDK yöneticileri ile görüşerek, operasyon hakkında bilgi almak istediği bildirildi.

Hem akaryakıtta hem de vergide sıkı denetim başladı

TOPLAM 23 ilde eş zamanlı olarak başlatılan kaçak akaryakıt operasyonu üç ayrı koldan devam ediyor. 3 günlük akaryakıt denetimi sırasında elde edilen bulgular Maliye Bakanlığı'nda toplandı. Maliye Bakanlığı, bu kayıtlar üzerinden şirketler hakkında, gerekirse vergi incelemesi de yapacak. Yine bazı şirketlerle ilgili olarak da Denizcilik Müsteşarlığı ile Gümrük Müsteşarlığı da aynı anda incelemelerde bulunacak. Her iki kurum, araştırmalar sonunda akaryakıt şirketleri hakkında, tespit edilen usulsüzlüklerle ilgili ayrı ayrı ceza uygulayacak.

Hüseyin Özay/Star

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde