AB'den uyarı üstüne uyarı

AB'den uyarı üstüne uyarı

AB DÖNEM BAŞKANLIĞINI YARIN DEVRALACAK OLAN FİNLANDİYA'DAN DA UYARI GELDİ.

AB'den uyarı üstüne uyarı
16px
24px
30.06.2006 12:55
ABONE OLgoogle

Vanhanen Helsinki'de yaptığı açıklamada görüşmelerin durdurulması olasılığının her zaman olduğunu belirterek, 'sanıyorum Türkiye bunu biliyor' diye konuştu.

AB Dönem Başkanlığı'nı bu hafta devralacak olan Finlandiya dün, Türkiye bu yıl sonuna kadar Kıbrıs Rum kesimini tanımazsa, müzakerelerin dondurulacağını açıklamıştı.
 
Finlandiya Dışişleri Bakanı Erkki Tuomioja,  Türkiye'nin üyelik görüşmelerinin sekteye uğramaması için ellerinden geleni yapacaklarını, ancak Türkiye 'Kıbrıs'ı tanımazsa üyelik müzakerelerinin durdurulacağını belirtmişti.
 
Rehn de uyarmıştı
 
AB Komisyonu'nun Genişlemeden Sorumlu Üyesi Olli Rehn de, Rum kesimi konusunda harekete geçmeyi reddetmesi nedeniyle Türkiye ile üyelik müzakerelerinin tamamen askıya alınabileceğini söylemişti.

Rehn, Finlandiya'nın STT haber ajansına yaptığı açıklamada, 'AB'nin Türkiye ile müzakereleri durdurup durduramayacağına' ilişkin bir soru üzerine, bunun mümkün olduğunu belirterek, 'buna başvurmak zorunda kalmayacağımızı umuyorum, ancak bunu gerektirecek zeminler varsa bu yola başvurmamak için nedenimiz yok' demişti.
 
Erdoğan'ın yanıtı

 
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan da, 'Türkiye hep adım atan taraf olamaz. Adımlarımızın karşılığını almadık. Adım atılmadıkça, adım atmayacağız' demişti.
 
Erdoğan, Kıbrıs konusunda Rumların adım atmaması durumunda adım atmayacakları yönündeki açıklamalarını da tekrarlamıştı.
 
Avrupa Konseyi'nin ilke ve standartlarının, hükümet olarak gerçekleştirdikleri reformların da başlıca kaynaklarından biri olduğunu anlatan Erdoğan, 'reform sürecimizi hız kesmeden sürdürüyoruz. Aralıksız attığımız adımlar, hükümetimizin Avrupa standartlarını yakalama kararlılığının en önemli göstergesidir" diye konuşmuştu.

CNN Türk

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde