AB'den KKTC'ye mali yardım geliyor

AB'den KKTC'ye mali yardım geliyor

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Kıbrıslı Türklere tahsis edilecek 139 milyon Euro tutarındaki mali yardımla ilgili olarak yazılı prosedür usulüyle ikinci kararı da onayladı.

AB'den KKTC'ye mali yardım geliyor
16px
24px
27.06.2006 12:35
ABONE OLgoogle

Onaylanan karara göre; Avrupa Komisyonu teknik yardım ve bilgi değişim ofisi Taiex (Tayeks)'in Brüksel'deki uzmanları KKTC'ye gelerek, veterinerlik, mimarlık, tarım ve bunun gibi alanların AB mevzuatına ne kadar uygun olduğunu inceleyecek.
Ofisin Kuzey Kıbrıs'ta faaliyet gösteren Alman şirketi GTZ'den de yapacağı çalışmalar ile ilgili teknik destek alacağı belirtiliyor. Komisyon, 23 Haziran'da ise yazılı prosedür usulüyle bir karar alarak KKTC'deki AB ofisinin çalışmasını resmen onaylamıştı.

AB'nin anten görevini görecek olan büroya Brüksel'deki Avrupa Komisyonu'nun genişlemeden sorumlu biriminden dört veya beş memur gönderilecek. Memurların kısa zamanda büroda göreve başlaması bekleniyor. Ancak alınan kararda kuzeydeki ofisin Avrupa Komisyonu ile ne şekilde bağlantı kuracağı tam olarak netlik kazanmadı.

AB'nin Kıbrıslı Türklere vereceği 139 milyon Euro mali yardım yol ve alt yapı başta olmak üzere iki toplumu yakınlaştırmak için sivil toplum örgütlerine proje bazında aktarılacak. 139 milyon Euro dışında geriye kalan 120 milyon Euro ise önümüzdeki zaman içinde Kıbrıslı Türklere tahsis edilecek.

Lefkoşe/Cihan

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde