ABD Büyükelçisi Ross Wilson: "İsrail kendini savunuyor"

ABD Büyükelçisi Ross Wilson: "İsrail kendini savunuyor"

ABD Büyükelçisi Ross Wilson, İsrail'in Ortadoğu'da Filistin ve Lübnan'a yönelik ''orantısız güç'' kullanımıyla ilgili olarak meşru müdafa hakkını kullandığını söyledi.

ABD Büyükelçisi Ross Wilson: "İsrail kendini savunuyor"
16px
24px
17.07.2006 13:49
ABONE OLgoogle

Wilson, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu ile bir araya geldi. İkili yaklaşık 30 dakika süren görüşme sonrası ortak basın açıklaması yaptı. Askerleri kaçırılan İsrail'in başlattığı operasyondan sonra Türk Silahlı Kuvvetleri'nin de Kuzey Irak'ta operasyon başlatmasının uluslararası toplumda nasıl karşılanması gerektiği sorusuna Wilson, yine 3'lü mekanizma yanıtını verdi. 'İnsanların, özellikle ülkelerin kendilerini savunma hakkı vardır' diyen Wilson, önemli olanın bunu yapmanın en iyi yolunu bulmak olduğunu kaydetti. Sorunun çözümü için en doğru yaklaşımının bir çok faktörü gözeterek gerçekleştirilebilecek 'kompleks yaklaşım' olduğunu kaydeden Wilson, terör örgütünün faaliyetlerinin durdurulması için Irak, ABD ve Türkiye'den oluşan üçlü mekanizmaya dikkat çekti. PKK ile mücadelede Türk yetkililerle beraber çalıştıklarını kaydeden Wilson, "PKK ile mücadelede, Türkiye-ABD-Irak'ın oluşturacağı üçlü mücadele yolu varsa, bu tek taraflı mücadeleden daha faydalı olacaktır' dedi.

İSRAİL OPERAYONU

Bir soru üzerine Wilson İsrail'in Filistin ve Lübnan'a yönelik operasyonlarını meşru müdafaa hakkının kullanılması olarak değerlendirdi. Bölgedeki şiddet olaylarının Gazze'den İsrail'e füze saldırıları ve İsrail askerinin kaçırılmasıyla başladığını kaydeden ABD'nin Ankara Büyükelçisi Wilson, İsrail'in bu saldırılar karşısında kendisini savunma hakkını kullandığını bildirdi. İsrailli üst düzey yetkililere kendilerini savunurken tedbirli davranmaları gerektiğini söylediklerini belirten Wilson, ayrıca İsrail'e, saldırılardan sivil insanların en az şekilde etkilenmesi, mal kayıplarının yaşanmaması ve özellikle Lübnan'da demokrasiyle yönetime gelen iktidarın zayıflatılmaması konusunda uyarılarda bulunduklarını kaydetti. Wilson, "Hizbullah ve Hamas'taki aşırı uçlar, bölge insanlarını korkunç bir sona götürüyorlar' diye konuştu.

EREZ SANAYİ BÖLGESİ

TOBB'nin önderliğinde kurulması planlanan Gazze'deki Erez Sanayi Bölgesi'nin İsrail operasyonlarından zarar görmesinin hatırlatılması üzerine ise Hisarcıklıoğlu, projenin şu an için ilerlemediğini belirterek, 'Erez projesi, bölgede gerginlik bittikten sonra barışa katkıda bulunacak en somut projedir' dedi. Wilson ise, ABD'nin projeyi desteklediğini dile getirdi.

Ankara/Cihan 

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde