9 kente daha üniversite

9 kente daha üniversite

AK Parti hükümeti, 9 ilde daha yeni üniversite kurulması için harekete geçti. İşte bu iller..

9 kente daha üniversite
16px
24px
02.04.2008 08:21
ABONE OLgoogle

Hükümet Sözcüsü Cemil Çiçek son yıllarda eğitime verilen özel önem nedeniyle ortaöğretimde okullaşma oranı yükseldikçe üniversiteye talebin de arttığını kaydeden Çiçek, geçen yıl yaklaşık 2 milyon gencin üniversiteye girebilmek için başvurduğunu, bunların ancak dörtte birine üniversitelerde yer bulunabildiğini belirtti.

Üniversiteye giden öğrencilerin sayısının artırılmasının önemli olduğunu, buradan yola çıkarak geçen dönem 32'si devlet, 9'u vakıf üniversitesi olmak üzere toplam 41 üniversitenin kurulmasına imkan sağlandığını belirten Çiçek, şimdi Ardahan, Bartın, Bayburt, Gümüşhane, Hakkari, Iğdır, Şırnak, Tunceli ve Yalova'da üniversite kurulmasına karar verildiğini, bununla ilgili kanun tasarısının imzaya açıldığını bildirdi.

YABANCILARA MÜLK SATIŞI

Anayasa Mahkemesi'nce iptal edilen Tapu Kanunu'ndaki yabancılara mülk satışında "bir ilin arazisinin toplamının binde 5'ini geçmemek üzere" olan kriterin iptal edildiğini anımsatan Çiçek, önceki günkü Bakanlar Kurulu'nda bu konunun da ele alındığını, konuya ilişkin Bayındırlık Bakanlığı'nın bir çalışmasının bulunduğunu ifade etti.

Son yıllarda Türkiye'ye bu anlamda önemli talep artışlarının olduğunu, bunun sağlam bir yasal zemine kavuşturulmasının gerektiğini vurgulayan Çiçek, bununla ilgili değerlendirmelerin yapıldığını, değerlendirmeler ışığında kanun tasarısının bu hafta gözden geçirilerek gelecek hafta Bakanlar Kurulu'na getirileceğini kaydetti.

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde