40 yılda 18 milyar $'lık servete ulaştı

40 yılda 18 milyar $'lık servete ulaştı

Dünyanın en zengin onuncu adamı olan Çinli Li Ka Shing İzmir Limanı için kolları sıvadı. "Asya'nın en güçlü adamı" olarak bilinen Shing, dükkânları süpürerek çalışmaya başladı, 40 yılda dünya çapında bir imparatorluk kurdu.

40 yılda 18 milyar $'lık servete ulaştı
16px
24px
17.04.2006 00:00
ABONE OLgoogle

İzmir Alsancak Limanı'na Global Menkul Değerler ve Ege İhracatçılar Birliği ile beraber talip olan Çinli Hutchison Whompoa'nın sahibi Li Ka Shing Asya'nın en güçlü adamı sıfatını taşıyor. Yaşamı romanlara konu olacak kadar hareketli geçen Shing'in iş hayatı ise tam anlamıyla bir başarı hikayesi. Babası öğretmen olan Shing 1928 yılında Çin'in Chaozhou şehrinde doğdu. 1940 yılında Japon işgalinden kaçarak ailesi ile birlikte Hong Kong'a yerleşen Shing küçük yaşta babasını kaybetti. Bir anda ailesinin tüm sorumluluğu üzerine yıkılan Li Ka Shing için  hayatının en zor dönemi başlamış oldu. Bu dönemde amcasının evinde kalan Shing uzun yıllar süpürgeyle dükkan temizliği yaptı. Ardından amcasının dükkanında saat satmaya başladı. Zekası ve yeteneğinin yardımıyla Shing daha 17 yaşındayken yaşadığı bölgenin en başarılı satıcısı haline geldi.

GÜNDE 16 SAAT ÇALIŞTI
Bu arada iş haricinde kalan zamanında kapı kapı dolaşıp metal cihazlar satmaya başlayan Shing yıllarca günde 16 saat haftada 7 gün çalıştı. Bu arada güçlü İngiliz şirketlerine de satış yapan Shing İngilizcesini geliştirdi. İş dünyasında asıl atılımı ise 1949 yılında 7 bin 500 Hong Kong dolarına Cheung Kong (Uzun nehir) adlı oyuncak fabrikasını kurmasıyla oldu. Tanıdıklarından topladığı paralarla aldığı bu şirkette oyuncağın yanı sıra plastik çiçek ve sabunluk üretiliyordu. İngilizcesi çok parlak olmamasına rağmen sürekli İngiliz ekonomi gazeteleri okuyan Shing batı dünyasında ulaşılan refah seviyesini fark etti ve satışlarını bu bölgeye yönlendirdi. Kısa sürede işler büyüdü. 10 yıl sonra Shing yılda 10 milyon dolar ciro yapar hale geldi. Yıllar sonra işlerinin o dönemde yolunda gitmesinin şansa mı bağlı olduğu sorulduğunda ise Shing, "hayır, bu kesinlikle şans değildi. Başarı kendime koyduğum ve uğruna çok çalıştığım hedeflere ulaşmam sonucunda geldi" diye konuştu. Arsa ve inşaat işlerinin açılmasıyla birlikte Shing 50'li yılların sonuna gelindiğinde gayrimenkul işine girdi. Shing, kısa sürede Cheung Kong şirketini çok sayıda şirketin bağlı olduğu dev bir holdinge çevirdi.

İzmir Alsancak Limanı Hutchison için çok önemli

7 Haziran'da 49 yıllığına işletme hakkı devredilecek olan İzmir Alsancak Limanı, Hutchison Whampoa Grubu için büyük önem taşıyor. Türk şirketlerin yanı sıra Birleşik Arap Emirlikleri'nden Dubai Port Authority ve Japonya'dan da NYK Line'nın katılacağı özelleştirme sürecinde şirketlerinin kıyasıya bir rekabet içerisine girmesi bekleniyor. Çinli Hutchison Whampoa Grubu dünya üzerinde toplam 44 limanın işletmeciliğini yapıyor. Ancak Hutchison Whampoa Grubu'nun Akdeniz bölgesinde yalnızca Mısır'da bir limanı bulunuyor. Çinli şirketin İzmir Limanı'nın  işletme hakkını alması halinde Avrupa, Afrika ve Ortadoğu koridorunda etkinliği artacak.

Dünyanın en zengin onuncu adamı

Shing 1928 yılında Çin'de doğdu
1940'da ailesi ile birlikte Hong Kong'a yerleşti
Küçük yaşta babasını kaybetti Ailesinin sorumluluğunu üslendi
Uzun yıllar süpürgeyle dükkan temizliği yaptı
Boş zamanında kapı kapı dolaşıp metal cihazlar sattı
Yıllarca günde 16 saat haftada 7 gün çalıştı
1949 yılında 7 bin 500 Hong Kong dolarına Cheung Kong adlı oyuncak fabrikasını kurdu
1972 yılında Cheung Kong şirketini Hong Kong Borsası'nda halka arz etti
1979 yılında Hutchison Whompoa Holding'i (HWH) 
aldı
Shing, Hong Kong Borsası'nın % 15'ini elinde bulunduruyor.
Li Ka Shing 18 milyar dolarlık servetiyle dünyanın en zengin 10'uncu kişisi durumunda

Cheung Kong Holdings
Kurucusu: Li Ka Shing
Piyasa değeri 92 milyar $
2005 net kârı 2 milyar $
54 ülkede iş yapıyor
220 bin çalışanı var
Cheung Kong

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde