'200 milyon dolar' açıklaması

'200 milyon dolar' açıklaması

Akkök, 'Akenerji'nin satışında yatırımcılar zarara uğratıldı' haberine açıklama yaptı

'200 milyon dolar' açıklaması
16px
24px
22.10.2008 17:02
ABONE OLgoogle

Dün, 'Akkök Grubu'nun, holding iştirak yapısının sadeleştirilmesi ve dolaylı ortaklıklarının doğrudan ortaklık yapısına dönüştürülmesi kararı, Dinçkök Ailesi'ne bir yılda yaklaşık 200 milyon dolar kazanmasını sağladı' şeklinde yer alan haber için Akenerji açıklama yaptı. .

İŞTE BASIN AÇIKLAMASI

 Akenerji'nin kurucu ortağı olan Akkök Sanayi Yatırım Geliştirme A.Ş 1979'da topluluk bünyesindeki tüm kuruluşların ana ortağı olarak faaliyete geçmiştir. Küreselleşme, uluslararası rekabet ve dünya ekonomisindeki entegrasyon süreci ana kurucu şirket olan Akkök'ü 2007 yılında belirli sektörlere yöneltmiş bu kapsamda;  enerji, kimya ve gayrimenkul odaklanılan alanlar olarak belirlenmiştir. Yeniden yapılanma bu sürecin bir sonucudur.  

1989 yılında faaliyete geçen Akenerji, Türkiye'nin ilk ve en büyük özel sektör elektrik üreticisi ve Akkök'ün lokomotif şirketlerinden biri olup kurulduğu günden bu yana faaliyetleri kapsamında tüm paydaşları ile şeffaf iletişimi politika olarak benimsemiştir.  

30 milyar Avro pazar değeri ile Avrupa'nın 7. büyük enerji şirketi CEZ ile Temmuz 2008' de 600 milyon Amerikan Doları bedel ödeyerek kazanılan SEDAŞ özelleştirmesindeki başarılı dayanışmanın akabinde Akenerji, 8 Ekim 2008 tarihinde, eşit yönetim prensibine dayalı bir stratejik ortaklık anlaşması imzalamıştır. Bu ortaklık ile ülkemize  ilk aşamada  yaklaşık 303 milyon ABD Doları yabancı sermaye girişi gerçekleştirilecek ve  2013 yılına değin toplam 3 milyar Amerikan Doları yatırım yapılarak Türkiye enerji üretim kapasitesine 3000 MW eklenecektir. Akkök ve tüm diğer ortaklar, CEZ ile stratejik ortaklık sonrasında elde edecekleri nakit girişlerinin tamamını Akenerji'nin beş yıllık hedefleri doğrultusundaki yatırımlarına özsermaye olarak kanalize etmelerinin yanısıra ilave finansman da sağlayacaklardır. 

Akenerji-CEZ stratejik ortaklığı bugünkü ekonomik koşullara rağmen Türk ekonomisine ve sanayiine olan yabancı yatırımcı  güveninin emsali olmasının yanında ülkemizin büyümesi için elzem olan elektrik enerjisi ihtiyacının karşılanmasındaki katkı açısından da önem arz etmektedir. Söz konusu stratejik ortaklık Akenerji'nin ileriye dönük yatırımlarının gerçekleşmesi için kullanılmak üzere ülkemize yapılan doğrudan sermaye girişi olarak algılanmalıdır. Yapılacak yatırımın büyüklüğü CEZ'in Türkiye'ye ve Akenerji'ye gösterdiği güven olarak yorumlanmalı, özellikle kriz ortamlarında ekonomiyi rahatlacak gelişmeler olarak değerlendirilmelidir.  

Bu önemli işbirliğini doğru bir analiz yapmadan yorumlamak Akenerji ve tüm ortaklarına yönelik yanıltıcı ve talihsiz açıklamadır.

İlişkili haber Küçük yatırımcı kaybetti, Dinçkök servet kazandı

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde