200 bin kredi kartı kopyalanmış

200 bin kredi kartı kopyalanmış

İstanbul Emniyeti, sahte kredi kartı imalatı ve dolandırıcılığı yapan 19 kişilik bir şebekeyi çökerterek, Türkiye'de kredi kartı dolandırıcılığı alanındaki en büyük operasyona imza attı.

200 bin kredi kartı kopyalanmış
16px
24px
09.06.2006 14:31
ABONE OLgoogle

Yerli ve yabancı banka müşterilerine ait kredi kartı bilgilerini sahte kredi kartlarına kopyalayan şebekenin, ellerinde 200 bine yakın kart bilgisinin olduğu öğrenildi.

İstanbul Emniyet Müdürlüğü Mali Suçlarla Şube Müdürlüğü ekipleri Büyükçekmece, Bakırköy, Şişli, Üsküdar, Ümraniye, Kadıköy ilçeleri ve İzmir ilinde eş zamanlı olarak "Çip" adını verdiği bir operasyon başlattı. Operasyonda yasal olmayan yollardan elde ettikleri yerli ve yabancı banka müşterilerine ait kredi kartı bilgilerini kullanarak, ellerinde bulunan sahte kredi kartı imalinde kullanılan cihazlar vasıtasıyla sahte kredi kartı ürettikleri belirlendi. Operasyonda, kredi kartlarının üzerinde yazılı bulunan isimlere göre sahte kimlik yaparak bu oluşumun içerisinde yer alan diğer şahıslar vasıtasıyla piyasaya süren, aynı zamanda bankaların ATM cihazlarına kart kopyalayıcı ve şifre görüntüleyici düzenekleri imal ve monte eden 19 kişi yakalandı.

Şebekenin elinde 200 binin üzerinde kart bilgisinin mevcut olduğu belirlenirken, operasyonun kredi kartı dolandırıcılığı alanındaki Türkiye'deki en büyük operasyon olduğu öğrenildi. Yakalanan şahısların üst ve ikametlerinde yapılan aramalarda ise bin 600 adet sahte kredi kartı, 6 adet Encoder cihazı, 2 adet kart printer cihazı, 1 adet tipper cihazı, 13 adet dizüstü bilgisayar, 5 adet masaüstü bilgisayar, 3 adet tabancı, 1 adet pompalı tüfek, 1 adet para sayma cihazı, çok sayıda sahte nüfus cüzdanı ve sürücü belgesi, 1 adet sinyal aktarıcı Reciever cihazı ile vericili mikro kamera, 1 adet ATM cihazının kart giriş haznesine uygun şekilde düzenlenmiş sahtecilik düzeneği ele geçirildi.

Operasyonda yakalanan ve şebekenin liderleri olduğu ileri sürülen F.Ç. ve S.Ö.'nünde aralarında bulunduğu 19 kişi Kadıköy Adliyesi'ne sevkedildi. Şebekenin sahtecilik için hazırladıkları ATM düzeneklerini, sakin yerlerdeki ATM'lere yerleştirdiği ve yerleştirdikleri kamera yardımıylada müşterilerin şifresini öğrendiği belirlendi. Operasyonda şebekenin çalışma şemasını da ortaya çıkaran polis, 4 organizatörden birinin kredi kartı bilgisi alıp kredi kartı bastığını, diğerinin yurtdışından bilgi alıp kart bilgisi sattığını, diğerinin kart basımı yapıp piyasaya kart sattığını ve başka birisini de ATM kart bilgisi temin edip nakit para çekimi yaptığını ortaya çıkarttı.

Cihan

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde