124 yolcunun hayatını kurtardı

124 yolcunun hayatını kurtardı

Rus uçağının kötü hava koşulları nedeniyle Donetsk’e düştüğü sırada THY uçağı da havadaydı. Ancak Türk pilot riske girmeyip Samsun’a döndü, olası bir faciayı önledi.

124 yolcunun hayatını kurtardı
16px
24px
25.08.2006 00:00
ABONE OLgoogle

22 Ağustos Salı günü “havada” gerilimli dakikalar yaşandığı ortaya çıktı. Türkiye o gün öğleden sonra “Bir Rus uçağının Ukrayna’da olumsuz hava şartları nedeniyle düştüğü” haberini aldı. Ancak o saatlerde havada yaşananlar bununla sınırlı değildi. Rusya’nın Karadeniz’deki Anapa Kasabası’ndan St. Petersburg’a giden Rus TU-154 uçağı, Ukrayna’nın Donetsk kentinin yaklaşık 45 kilometre kuzeyinde düştü. Alevler içinde bir süre yanan uçakta bulunan 45’i çocuk toplam 170 kişiden kurtulan olmadı. Rus yetkililer, uçağın düşmeden önce türbülansa girdiğini, SOS sinyali gönderdikten kısa süre sonra (TSİ 15.25) radardan kaybolduğunu ve kazanın büyük ihtimalle yıldırım çarpması sonucu meydana geldiğini açıkladı. Yetkililer, uçağın radardan kaybolmasından kısa bir süre önce acil iniş izni istediğini, bu iznin verildiğini söyledi. Ancak pilot uçağı indiremeden yere çakıldı. Rus yetkililer uçağın düştüğü saatlerde Donetsk bölgesinde hava durumunun gök gürültülü ve yağışlı olduğunu ifade ederek, uçağın kasırgaya yakalanmış olabileceğini de ifade etti. Rus uçağının yere çakıldığı 22 Ağustos’da THY’nin İstanbul-Donetsk seferi vardı. TK-1451 sefer sayılı Boing 737-400 tipi uçak 124 yolcusuyla 13.00 sıralarında Atatürk Havaalanı’ndan kalktı, 14.45 dolaylarında Donetsk’e vardı. Ancak pilot, kötü hava şartları nedeniyle inişe geçmeyip, havada daireler çizmeye başladı.

KESİN VE NET TALİMAT
Yaklaşık 50 dakika havada kalan pilot, hava muhalefetinin sürmesi nedeniyle riske girmeyerek, Samsun Havaalanı’na inmeye karar verdi. THY uçağının Türk hava sahasına girdiği dakikalarda, Rus uçağı kötü hava şartları nedeniyle Donetsk yakınlarında yere çakıldı. THY uçağı saat 16.15 civarında Samsun Havaalanı’na indi. Uçuş ekibi Donetsk’teki hava durumunu takip etmeyi sürdürdü. Yaklaşık bir saat sonra havanın düzeldiği haberi geldi. Bunun üzerine 17.20 civarında THY uçağı Samsun’dan kalktı ve 18.47’de Donetsk Havaalanı’na güvenli bir iniş yaptı. Kamuoyuna duyurulmayan bu olay hakkında VATAN’ın sorularını yanıtlayan THY Genel Müdürlüğü yetkilileri, bilgileri doğruladı. THY pilotlarının çok iyi eğitim aldıklarını vurgulayan THY Genel Müdürlüğü yetkilileri, “Hangi pilotumuz o uçakta olsaydı, aynı kararı verirdi” dedi. Yetkililer, THY’nin “olumsuz hava şartları” konusundaki talimatların çok keskin ve net olduğunu da vurguladı.

Şule Türker/Vatan

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde