Zorlu parayı buldu, Rusya'ya gidiyor

Zorlu parayı buldu, Rusya'ya gidiyor

Yıl sonunda Moskova'daki elektrik üretmeye hazırlanan Zorlu, Pakistan için de gün sayıyor

Zorlu parayı buldu, Rusya'ya gidiyor
16px
24px
15.09.2010 08:52
ABONE OLgoogle

TKB'den 23 milyon dolarlık enerji kredisi alan Zorlu Enerji, Lüleburgaz'daki atık enerjiyi ekonomiye kazandıracak. Yıl sonunda Moskova'daki elektrik üretmeye hazırlanan Zorlu, Pakistan için de gün sayıyor

Zorlu Enerji Grubu, yurtdışı yatırımlarında enerji üretecek duruma geldi. Şirketin, Türkiye Kalkınma Bankası'ndan aldığı 23 milyon dolarlık sendikasyon kredisinin imza töreninde konuşan Zorlu Enerji Grubu Başkanı Murat Sungur Bursa, Rusya ve Pakistan'daki yatırımların hızlandığını, Moskova'da yılbaşında elektrik enerjisi üretecek seviyeye geleceklerini söyledi.

Bursa, Moskova'daki yatırımda yabancı ortaklarıyla sorunlarının devam ettiğini ve yargı sürecine taşındığını belirterek 'Buna karşın yatırım da sürüyor. Yılbaşında iki doğalgaz santralından birinde üretim yapmaya başlar hale geleceğiz' dedi. Şirketin Moskova yakınlarında Tereshkovo ve Kojukhovo'da 340'ar megavatlık doğal gaz santralı yatırımı bulunuyor.

PAKİSTAN'A ÖNEM VERİYOR

Pakistan'daki rüzgar santrali projesinin de sürdüğü kaydeden Bursa, 2006 yılında Pakistan Alternatif Enerji Geliştirme Kurulu (AEDB) ile bir anlaşma imzaladıklarını kaydederek 'Haydarabad kentinin Jimpir bölgesinde bir arazi bize tahsis edildi, 20 yıl boyunca elektrik üretme hakkı aldık. Finans kurumlarıyla görüşmelerimiz sürüyor, 2011 başında inşaata başlayıp, gelecek yıl bu zamanlarda da enerji üretebileceğiz' dedi. Bursa, Pakistan'da kendilerine tahsis edilen bir bölümde afet bölgesi kurduklarını ve burada yaşayan halkın gıda ve sağlık ihtiyaçlarını karşıladıklarını da anlattı.

İSRAİL'DE BEKLEMEDEYİZ

ZORLU Grubu, uzun süredir devam eden İsrail projesinde iki ülke arasında yaşanan siyasi sorunlar nedeniyle beklemeye aldı. Zorlu Enerji Grubu Başkanı Murat Sungur Bursa 'İsrail'de 1.085 MW kurulu güce sahip doğalgaz ile çalışacak 4 kojenerasyon santralı projemiz devam ediyor. Bu proje İsrail açısından da bir ilk, daha önce özel sektörün böyle bir yatırımı olmamış. Bu nedenle uzun süre yasal hazırlık ve finansal konularda düzenlemeler yapıldı. Ancak son zamanlarda iki ülke arasında başlayan sorunlar nedeniyle her iki taraf da proaktif değil. Halkımızın hassasiyetlerini dikkate alıyoruz, bu dönemde gözünü yatırım bürümüş bir grup gibi davranmak istemedik' dedi.

TKB'den 23 milyon dolar kredi aldı

ZORLU Enerji, Türkiye Kalkınma Bankası (TKB) ile 23 milyon dolarlık kredi anlaşması imzaladı. İmza törenine Zorlu Holding Yönetim Kurulu Üyesi Olgun Zorlu, Zorlu Enerji Yönetim Kurulu Üyesi Selen Zorlu Melik ve TKB Genel Müdürü Abdullah Çelik katıldı. Çelik, krediyi Avrupa Yatırım Bankası Çevre ve Enerji Kredisi, Dünya Bankası (DB) Temiz Teknoloji Fonu ve DB Enerji Verimliliği Kredisi olmak üzere 3 ayrı kaynaktan temin ettiklerini açıkladı.

Esin Gedik/Akşam

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde