Zorlu, doğalgaz buldu

Zorlu, doğalgaz buldu

ZORLU PETROGAS, ADATEPE'DE DOĞALGAZ BULDU. ZORLU'NUN GÜNLÜK ÜRETİM MİKTARI..

Zorlu, doğalgaz buldu
16px
24px
31.08.2006 13:47
ABONE OLgoogle

Üretim testlerine hemen başlamayı planlayan Zorlu PetroGas, günde 130-150 bin metreküp gaz üretecek.

Zorlu PetroGas, 16 günde bitirilen yoğun sondaj çalışmaları sonucunda, Trakya Bölgesi Amity Oil ruhsat sahalarından biri olan Adatepe 6 kuyusunda 950 metre derinliğinde doğal gaz buldu. 2005 yılında 761 milyon metreküp doğalgaz üretilen Türkiye’de, Zorlu PetroGas’ın bulduğu son kuyu ile birlikte doğalgaz üretimi yüzde 7 artacak.

Adatepe’de yanan gazı görmek için kuyunun bulunduğu bölgeyi ziyaret eden Zorlu Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Zorlu ve diğer Grup yöneticileri, bölgede incelemelerde bulundu ve yetkililerden bilgi aldı. Çalışmaları gerçekleştiren ekibi kutlayan Ahmet Zorlu, burada yaptığı konuşmada, “Zorlu Grubu olarak milli kaynakların değerlendirilmesine yönelik olarak çalışmalarımızı, doğalgaz arayışımızı uzun zamandır sürdürüyorduk. Bulduğumuz bu doğalgaz rezervi motivasyonumuzu daha da artırdı. Türkiye’ye daha çok müjdeli haberler vermek için çalışmalarımızı aralıksız sürdüreceğiz. Bulunan kaynak milli servettir. Emeği geçen yöneticisinden, mühendis ve işçisine kadar tüm çalışanları canı gönülden kutluyorum. Bugün çok güzel bir gün ve bu özverili çalışmanın sonucunda ulaşılan hedeften dolayı arkadaşlarımın yüzlerinin güldüğünü görüyor ve mutlu oluyorum. Umarız bundan sonraki müjdemiz milyar metreküplerle ifade edilen yeni rezervler olur ve ülkemizin  doğalgazdaki dışa bağımlılığı sona erer.”

Zorlu PetroGas’ın Ağustos ayında başlattığı perforeler sonucunda kuyuda yaklaşık 1250 psi rezervuar basıncı gözlemlendi ve flare hattında gaz yakıldı. En kısa zamanda kuyuda üretim testlerine başlamaya hazırlanan Zorlu PetroGas, kuyudan günlük olarak 130-150 bin metreküp gaz üretmeyi planlıyor.

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde