Zirvede Afganistan sürprizi

Zirvede Afganistan sürprizi

ABD Başkan Yardımcısı Dick Cheney ile Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın bugünkü görüşmesinde...

Zirvede Afganistan sürprizi
16px
24px
24.03.2008 21:37
ABONE OLgoogle
ABD Başkan Yardımcısı Dick Cheney ile Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın bugünkü görüşmesinde NATO kapsamında Türkiye'nin Afganistan'a muharip güç göndermesinin gündeme gelmediği belirtildi.

Görüşmede Cheney'in İran'ın nükleer silahlanma programı hakkında kaygılarını dile getirdiği ve Başbakan Erdoğan'ın da İran Atom Enerjisi Kurumu ile birlikte çalışılmasını ve uluslar arası toplumun kaygılarını giderecek şekilde sorunun müzakere yoluyla çözülmesini önerdiği dile getirildi.

ABD Başkan Yardımcısı Dick Cheney ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Başbakanlık Resmi Konutu'nda bir araya geldi.

Başbakanlık kaynakları, görüşmede Afganistan'ın istikrarına katkıyı amaçlayan işbirliği konularının ele alındığını ancak Afganistan'a NATO kapsamında muharip güç gönderilmesinin gündeme gelmediğini belirttiler.

Görüşmede ikili ilişkilerin yanı sıra bölgesel konuların da ele alındığı ifade edildi. Görüşmede 5 Kasım'da Beyaz Saray'da ortaya çıkan terörle mücadelede işbirliği yapılması kararlılığının bir kez daha teyit edildiği kaydedildi.

Bölgesel sorunlar ve bölgede istikrarın nasıl sağlanacağı konularının da ele alındığı görüşmede Cheney'in İran'ın nükleer silahlanma programı hakkında kaygılarını dile getirdiği ve Başbakan Erdoğan'ın da İran Atom Enerjisi Kurumu ile birlikte çalışılmasını ve uluslar arası toplumun kaygılarını giderecek şekilde sorunun müzakere yoluyla çözülmesini önerdiği dile getirildi.

Not: Gün boyu hep, Cheney'in Afganistan için asker istediği iddia edilmiş, hatta konu hakkında Genelkurmay bile açıklama yapmıştı.

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde