“Zekeriya Öz” yorumu: Kullanıp bıraktılar

“Zekeriya Öz” yorumu: Kullanıp bıraktılar

Kılıçdaroğlu, Ergenekon soruşturmasını yürüten İstanbul Cumhuriyet Savcısı Zekeriya Öz’ün terfi ettirilmesiyle ilgili ne dedi?

“Zekeriya Öz” yorumu: Kullanıp bıraktılar
16px
24px
01.04.2011 08:25
ABONE OLgoogle

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Ergenekon soruşturmasını yürüten İstanbul Cumhuriyet Savcısı Zekeriya Öz’ün terfi ettirilmesiyle ilgili “Uzun süre kullanıldı, sonra bir tarafa bırakıldı” yorumunu yaptı. Kılıçdaroğlu, CHP Genel Merkezi’nde düzenlenen “Seçim Stratejileri ve Parti İçi Eğitim” konulu toplantısında gündeme ilişkin değerlendirmeler yaptı. Ergenekon soruşturmasını yürüten Savcı Öz’le ilgili HSYK kararına ilişkin olarak Kılıçdaroğlu, şunları söyledi: “Bir kişi uzun süre kullanıldı, sonra bir tarafa bırakıldı. Sayın Öz ve arkadaşlarının görevden alınması, terfi ettirilmesi çok önemli bir olay değil. Sayın Öz’ün bulunduğu görev bir iddia makamı. Asıl üzerinde durulması gereken, Yargıtay kararıyla tarafsızlıklarını yitirdiği kanıtlanmış olan yargıçların göreve devam edip etmeyeceği. Tarafsızlıkları kesinleşmiş yargıçları orada tutma. Kim diyor orada durun diye? HSYK. Başında kim var?”

Kılıçdaroğlu, atamaların hükümetin dünya kamuoyunda oluşan olumsuz tabloyu tersine çevirmek için yaptığı bir operasyon olduğunu vurguladı. Başbakan Erdoğan’ın “Biz yargının işine karışmıyoruz” sözlerini de eleştiren Kılıçdaroğlu, Adalet Bakanı’nın, HSYK’nin başkanı olduğuna dikkat çekerek “Nasıl oluyor da bir Başbakan çıkıp bunu diyebiliyor? Adalet Bakanı uzaydan mı geldi? Senin adamın. Doğrudan doğruya siz yargının işine karışıyorsunuz, kararları siz alıyorsunuz. Başsavcı değişmedi. Başsavcı Sayın Erdoğan. Tarafsız olmayan bir yargıç bu davayı götürürse ne yaparlarsa yapsınlar, 3 tane Öz’ü alırlar, 7 tane Öz getirirler, ne fark eder?” diye konuştu.

“Kimsin sen?”

Kılıçdaroğlu konuşmasında şunları söyledi: “Şu hale bakın, 9 yılda ülke ne hale geldi... Kaygı bizim kaygımız olmaktan çıktı, dünyanın kaygısı oldu. Bir kişi yargı işime karışmasın diyemez. Kimsin sen? ‘Ben başıma buyruğum, her işi yaparım, ben onun işine karışmayacağım, o da benim işime karışmasın.’ Gitsin başka bir başbakana sorsun, ben böyle dedim desin büyük olasılıkla dalga geçilir. Kitap yazmak isteyeni hapse atıyorsun. Efendim 2-3 savcıyı alırsak ortalık yatışır. Yatışmaz.”

“Kuran mealini de toplatacaklar”

Gazetecilerden sonra sıranın din adamlarına geldiğini kaydeden Kılıçdaroğlu, “Neredeyse Kuranın meali toplatacaklar. İleri demokrasi adı altında sıkıyönetim uygulanıyor. CHP’nin ibresi mi yükseldi, bir dalga daha başlat” dedi.

Parti içi eğitim toplantısına da katılan CHP lideri burada sandıklara sahip çıkın mesajı verdi.
 

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde