Zamlar Koç'a havlu attırdı!

Zamlar Koç'a havlu attırdı!

Koç'un elektrik üretim şirketi Entek, doğalgaz zamları nedeniyle Bursa'daki santralinde üretimi kıstığını, İzmit tesisinin işletmeye alma tarihini ertelediğini ve yeni yatırımı askıya aldığını bildirdi.

Zamlar Koç'a havlu attırdı!
16px
24px
08.04.2006 00:00
ABONE OLgoogle

Doğalgaza zam gelirken elektrik fiyatının yaklaşık 3 yıldır sabit tutulması üzerine ilk büyük isyan Koç Grubu'ndan geldi. Koç'un elektrik üretim şirketi Entek, Enerji Bakanlığı'na bir yazı göndererek, Bursa'daki 150 megawatt (MW) gücündeki santralinde üretim kısıtlamalarına gitmek zorunda kaldığını bildirdi. Entek'ten bakanlığa giden yazıda, "Doğalgazdaki fiyat artışları nedeniyle bırakın yatırım yapmayı üretim kısıtlamalarına gitmek zorundayız. Bursa'daki santralimizde üretimi daraltacağız. Bu sırada İzmit işletmesinin devreye alınma tarihini de ertelemek zorundayız. 90 (MW) bir başka yatırımı da şimdilik askıya aldık" denildi. Bu arada Entek tüm bu gelişmelerin sonucunda aldığı doğalgazın miktarında da yarı yarıya bir azalma olacağını Enerji Bakanlığı'na iletti. Edinilen bilgiye göre Koç Grubu'nun bu isyanı nisan ayında doğalgaza yapılması beklenen yüzde 5'lik zammın da ertelenmesine neden oldu. Entek'in isyanın ardından Elektrik Üreticileri Derneği, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı'ndan bir zirve için daha gün istedi.
 
Daha önce Ankara'da biraraya gelen ve sorunlarını Enerji Bakanı Hilmi Güler ile Başbakan Tayyip Erdoğan'a kadar ulaştıran Elektrik Üreticileri, doğalgazın üzerindeki yüzde 4'lük ÖTV'nin ve TRT payının kaldırılmasını talep etmişlerdi.

MALİYE RAZI DEĞİL
Ancak tüm bu uyarılara karşın mart ayında doğalgaza yüzde 5.6 oranında bir zam gelmişti. Üreticilerin ÖTV'deki indirim talebine Maliye'nin sıcak bakmadığı, iletimde 60, dağıtımda ise 30 milyon YTL'lik teknik kayıpların kendilerine iadesi ile ilgili önerilere yönelik olarak ise Hazine'nin veto hakkını kullandığı belirtiliyor. Doğalgazla elektrik üreten otoprodüktörlerin giderlerinin yaklaşık yüzde 68'ini yakıt yani doğalaz oluşturuyor. Bunun içinde yüzde 4'lük de bir ÖTV bulunuyor. Kendilerine 4628 sayılı elektrik piyasası yasasından sonra işçilik, işletme bakım giderleri, amortisman ve kâr olarak sadece yüzde 1.2'lik bir pay kaldığını öne süren elektrik üreticileri bu oran ile yaşamalarının mümkün olmadığını savunuyorlar.

Hacer Gemici/Sabah

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde