Zabıta 60 milyon ceza kesti, 30 gün mühlet verdi

Zabıta 60 milyon ceza kesti, 30 gün mühlet verdi

Marmaris Kent Konseyi’nin Sinpaş Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı (GYO) A.Ş.’ye karşı açtığı davada Danıştay’ın bir kez daha yerel mahkemenin Konsey aleyhine verdiği kararı bozmasının ardından Marmaris Belediyesi zabıta ekipleri SİNPAŞ’ın inşaatını mühürledi. Ekipler, 60 milyon lira ceza kesti, Marmaris Belediye Başkanı Acar Ünlü, 30 gün içinde inşaatta tespit edilen aykırılıklar giderilmezse inşaat için yıkım kararı alacaklarını açıkladı.

Zabıta 60 milyon ceza kesti, 30 gün mühlet verdi
16px
24px
12.06.2024 17:51Güncelleme: 12.06.2024 18:07
ABONE OLgoogle

Kenan GÜRBÜZ 

Marmaris Kent Konseyi’nin Sinpaş Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı (GYO) A.Ş.’ye karşı açtığı davada Danıştay’ın bir kez daha yerel mahkemenin Konsey aleyhine verdiği kararı bozmasının ardından Marmaris Belediyesi zabıta ekiplerinin SİNPAŞ’ın inşaatını mühürledi. 

Danıştay'ın kararı sonrası Marmaris Belediye Başkanı Acar Ünlü’nün talimatı ile harekete geçen Belediye zabıta ekipleri Sinpaş Kızılbük proje alana giderek inşaatı mühürledi.

DAVA SÜRECİ

Konsey’in Sinpaş/Kızılbük projesine verilen “ÇED olumlu” kararına karşı açtığı dava, Muğla 2.İdare Mahkemesi tarafından Muğla Büyükşehir Belediyesi’nin açmış olduğu başka bir davaya sunulan bilirkişi raporuna dayandırılarak keşif dahi yapılmadan reddedilmişti.

Marmaris Kent Konseyi’nin duyurduğuna göre, Danıştay 4. Dairesi yapılan itiraz sonucu “Yüzeysel değerlendirme ile değil gerçekçi, bilimsel, kamu yararı ve çevreyi koruyan bir rapor hazırlanmalı” denilerek kararı bozdu ve dosyayı, yeniden karar vermesi için mahkemeye iade etti.

YIKIM KARARI ALIRIZ

Marmaris Belediye Başkanı Acar Ünlü, konuyla ilgili yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“İnşaat yasağı ile ilgili kent genelinde yapılan denetimler esnasında tespit ettiğimiz kıyı yapıları ile ilgili tespit tarihinden günümüze kadar Belediye teknik ekiplerince detaylı bir teknik inceleme yapılmış olup, yapılan teknik tespitlerde İçmeler Mahallesi 2518 parsel önü kıyı alanında kaçak ve ruhsatsız 6520m3’lük su içi betonu, 469m3’lük Kronman Betonu ve 10867m3’lük Dolgu yapıldığı, söz konusu imalatların projesinin ve inşaat ruhsatının olmaması nedeniyle Yapı Tatil Zaptı düzenlenmek sureti ile mühürlenmiş ve yaklaşık 60 milyon TL’lik idari para cezası tesis edilmiştir. 3194 sayılı İmar Kanunu ve 3621 sayılı Kıyı Kanunu’na muhalefet ve aykırılık nedeniyle yapılan bu idari işlemler ilgili firma tarafından yasal 30 günlük süre içerisinde düzeltilmediği veya ruhsata bağlanarak yasallaştırılmadığı takdirde 30 günlük süre sonunda yıkım kararı alınacaktır. Alınan bu yıkım kararı ilgilisine tebliğ edilecek. Tebliğ sonrası ilgili firma alınan yıkım kararını 60 gün içerisinde idari yargıya taşıyabilecektir.”

 

patronlardunyasi.com

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde