Danıştay "Çevreyi koruyan rapor" vurgusu yaptı

Danıştay "Çevreyi koruyan rapor" vurgusu yaptı

Marmaris Kent Konseyi’nin Sinpaş Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı A.Ş.’ye karşı açtığı davada Danıştay, bir kez daha yerel mahkemenin Konsey aleyhine verdiği kararı bozdu.

Danıştay "Çevreyi koruyan rapor" vurgusu yaptı
16px
24px
11.06.2024 16:57Güncelleme: 11.06.2024 17:08
ABONE OLgoogle

Kenan GÜRBÜZ

Konsey’in Sinpaş/Kızılbük projesine verilen “ÇED olumlu” kararına karşı açtığı dava, Muğla 2.İdare Mahkemesi tarafından Muğla Büyükşehir Belediyesi’nin açmış olduğu başka bir davaya sunulan bilirkişi raporuna dayandırılarak keşif dahi yapılmadan reddedilmişti.

Marmaris Kent Konseyi’nin duyurduğuna göre, Danıştay 4. Dairesi yapılan itiraz sonucu “Yüzeysel değerlendirme ile değil gerçekçi, bilimsel, kamu yararı ve çevreyi koruyan bir rapor hazırlanmalı” denilerek kararı bozdu ve dosyayı, yeniden karar vermesi için mahkemeye iade etti.

"SİMGESEL ÖRNEK OLACAK"

Kararla ilgili açıklama yapan Marmaris Kent Konseyi, şunlara yer verdi:

“Her zaman söylediğimizi bir kez daha tekrar etmek istiyoruz. Mücadelemizde haklıyız ve kazanacağız. Proje alanı olan Milli Parkı dolaşan herkes doğaya verilen zararı, Milli Park’ın nasıl hunharca talan ve yıkıma uğratılıp işgal edildiğini kendi gözleriyle görecektir. Yıkım gizlenemeyecek büyüklükte. Marmaris’in yaşayacağı kirlilik ve trafik krizini, kıyıların nasıl doldurularak kıyı kenar çizgisinin bozulduğunu ve devletin itibarının nasıl yok sayıldığını görmemek için kastın olması gerekir. 

Durum böyle iken yerel mahkemenin verdiği kararın Danıştay’dan döneceğine adımız kadar emindik. Fakat adaleti kavuşmak uzadıkça talan ve işgal devam ediyor. Tarih bu belayı başımıza saranları, buna sessiz kalanları ve görevlerini layıkıyla yapmayanları unutmayacak. Sinpaş mücadelemiz, sadece para için çevreyi talan ederek halkı, doğayı, her türlü ahlaki ve kanuni değerlerimizi yok sayanlara karşı simgesel bir örnek olacaktır.”

MARMARİS BELEDİYE BAŞKANI SİNPAŞ İNŞATINI DURDURMUŞTU

Marmaris Belediye Başkanı Acar Ünlü, inşaat yasağına rağmen çalışmaların devam ettiğine yönelik çıkan haberler üzerine Sinpaş inşaatına baskın denetimde bulunarak ,İnşaatta kaçak olarak yapılan çalışmaların durdurulması talimatını vermişti.

 

patronlardunyasi.com

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde