Yüce Divan'dan beraat kararı çıktı

Yüce Divan'dan beraat kararı çıktı

Yüce Divan, Halk Bankası'nı zarara uğratmakla suçlanan eski devlet bakanları Hüsamettin Özkan ve Recep Önal'ın tüm suçlardan beraatine karar verdi.

Yüce Divan'dan beraat kararı çıktı
16px
24px
31.03.2006 10:51
ABONE OLgoogle

Yüce Divan, Halk Bankası'nı zarara uğratmakla suçlanan eski devlet bakanları Hüsamettin Özkan ve Recep Önal'ın tüm suçlardan beraatine karar verdi. Özkan ve Önal'ın Yüce Divan yargılaması 13 aydır sürüyordu.

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Nuri Ok, Özkan ve Önal için 4.5 yıl hapis ve memuriyetten men cezası istemişti. Eski bakanlar Özkan ve Önal Halkbank'ı zarara uğratmak suçundan yargılanıyordu.
 
Sanıkların bilinçli ve kasti olarak zincirleme biçimde görevlerini kötüye kullandıklarını öne süren Ok, bankalar yeminli murakıplarının raporlarına rağmen, sanıkların Halk Bankası Eski Genel Müdürü Yenal Ansen ve yönetim kurulu üyelerinin yargılanmasını geciktirdiklerini savundu.
 
Başsavcıya göre, sanıkların ortak amacı banka yöneticilerini korumak ve kollamak.
 
Nuri Ok, sanıkların lehine olan eski TCK'nın, görevi kötüye kullanma suçundan cezalandırılmalarını talep etti, suçun zincirleme şekilde işlenmesi nedeniyle de ceza artırımı istedi. Böylece talep edilen ceza 4.5 yıla çıktı.

İlk duruşma 8 şubat 2005'teydi
 
Özkan ve Önal'ın yargılandığı davanın ilk duruşması 8 şubat 2005'te yapılmıştı.
Davanın ilk duruşmalarında usule ilişkin itirazlar karara bağlanmış, ardından sanıklar savunmalarını yapmış ve tanıklar dinlenmişti.
 
İddia makamında bulunan Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Nuri Ok esas hakkındaki görüşünü, sanıklar da esas hakkındaki savunmalarını yapmışlardı.    
 
Yüce Divan'a sevk kararı
 
26 ekim 2004'te Özkan ve Önal,  'bakanlıkları sırasında ilgili kuruluşların raporlarının gereğinin yapılmasını geciktirdikleri ve gerekli tedbirleri zamanında almayarak görevlerini yerine getirmedikleri ve bu yolla Halk Bankası'nın zarara uğramasına sebep oldukları, usulsüz işlemlerin yapılmasına imkan sağladıkları' iddiasıyla Yüce Divan'a sevk edilmişti.

Özkan ve Önal'ın, 765 sayılı TCK'nın 'görevi kötüye kullanma' suçunu düzenleyen 240'ıncı maddesine göre cezalandırılması istenmişti.
 
Davanın gelişimi:
 
29 aralık 2004
Anayasa Mahkemesi, Yüce Divan'a sevkedilen eski Devlet Bakanı ve Başbakan
Yardımcısı Hüsamettin Özkan ile eski Devlet Bakanı Recep Önal hakkındaki dava dosyasının ön incelemesini yapmıştı.
 
22 mart 2005
Eski Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Hüsamettin Özkan ile eski Devlet Bakanı Recep Önal Yüce Divan'da savunma yaptı. Her iki eski bakan da haklarındaki tüm suçlamaları reddetmişti.

13 Aralık 2005
Eski Başbakan Yardımcısı Hüsamettin Özkan ile eski Devlet Bakanı Recep Önal'ın üç yıla kadar hapsi istenmişti.
 
6 şubat 2006
Özkan, esasa ilişkin savunmasında, kendisine karşı siyasi linç girişiminde bulunulduğunu belirtmişti. Özkan ve Önal, üç yıla kadar hapis istemiyle yargılandıkları davada, esasa ilişkin savunmalarını yaparak son sözlerini söylemişti.

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde