'Yöneticiler gaza basamaz'

'Yöneticiler gaza basamaz'

GÜLER SABANCI: HOLDİNGDE GAZA BU KADAR ÇOK BASILAMAZ. BİZİM İŞİMİZ UZUN SÜRELİ

'Yöneticiler gaza basamaz'
16px
24px
24.08.2006 00:00
ABONE OLgoogle

İstanbul Park'ta bu yıl ikincisi düzenlenecek olan Türkiye Formula 1 (F1) Grand Prix öncesi Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Güler Sabancı soruları yanıtladı. "Türkiye'nin Grand Prix seyircisi değil, oyuncusu olması önemli" diyen Sabancı bu yıl F1 ile ilgilenen gerçek seyircinin ilgiyi artıracağı görüşünde. Geçen yıl Michael Schumacher'e nazar boncuğu hediye eden Sabancı bu yıl eşi Corinna'ya da, pırlantalarla süslü tuğralı kolye hediye edecek.

Güler Sabancı, "Sizce F1'de pilot olmak mı yoksa Sabancı gibi büyük bir holdingi yönetmek mi daha zor? Holding yönetimiyle benzer yanları var mı?" sorusuna şu yanıtı verdi: "Her yönetimde karar verme süreci açısından benzerlikler bulunabilir. Ancak bir F1 yarışçısını daha hızlı, kısa süreli ve daha bireysel buluyorum. Yarış sırasında alacağı kararların sonucu sadece kendisini ilgilendiriyor. Tabii ki arkasında bir ekip var ama o anda öncelikle kendisini ilgilendiriyor. Oysa benim aldığım kararların alınış şekli ve sonuçları daha geniş kitleleri etkiler. Benimki daha kollektif olması gereken bir çalışma. Bir holding bu kadar hızlı ve kısa süreçlerle yönetilemez. Ekibimin katkısını düşünmem lazım. Daha uzun süreli çalışmaların altına imza atmaya çalışıyoruz. Holdingde gaza bu kadar çok basılamaz. Beraberimdekilerin, ekibimin sağlığını düşünmem lazım." Ortağı olması nedeniyle Bridgestone markasının Türkiye'de ev sahipliğini yaptığını anlatan ve Bridgestone'un 2007'de F1 lastiği olacağını anlatan Sabancı, bunu "gurur verici" diye nitelidi ve "Lastik teknolojisinin liderliğini yapan ortağımız Bridgestone, gelinen noktada liderliğini bir kez daha ispatlamış oluyor" dedi.

Ceren Akdağ/Sabah

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde