YİMPAŞ’çı Uyar ‘açık’tan çıkıyor

YİMPAŞ’çı Uyar ‘açık’tan çıkıyor

YİMPAŞ Holding Başkanı Dursun Uyar, bugün açık cezaevinden tahliye oluyor.

YİMPAŞ’çı Uyar ‘açık’tan çıkıyor
16px
24px
15.10.2008 08:41
ABONE OLgoogle

Sermaye Piyasası Kanunu'na muhalefet ve izinsiz halka arz” suçundan 2 yıl hapis cezasına mahkûm edilen YİMPAŞ Holding Yönetim Kurulu Başkanı Dursun Uyar, bugün Karabük Eskipazar Açık Cezaevi'nden tahliye oluyor.

Hakkında açılan 9 davadan Şartla Salıverme Yasası sayesinde kurtulan ve ceza aldığı 2 dava zamanaşımına giren Uyar, YİMPAŞ Holding'e bağlı bazı şirketlerin hisselerini SPK izni olmaksızın sattığı gerekçesiyle 2 yıl hapse mahkûm edilmişti.

Yozgat Başsavcılığı'na başvurarak aldığı cezanın infazını 2 kez 3'er aylığına erteleten Uyar, geçen yıl aralık ayında, infazı yeniden erteletebilmek için Ankara İbn-i Sina Hastanesi'ne yattı. “Takayasu” adı verilen kalp ve kanla bağlantılı bir hastalık nedeniyle sürekli tedavi gördüğünü belirten Uyar, hastaneden yeniden rapor almak istedi.

Ancak, hastaneden hastalığının cezaevinde yatmasına engel olmadığı ve tedavinin cezaevinden sürdürülebileceği yönünde görüş çıktı. 26 Aralık 2007 gecesi infazının ertelenme süresi tamamlanan Uyar, hastaneden taburcu oldu. Uyar'ın taburcu olduğu saatlerde, Yozgat Başsavcılığı, Uyar'ın yakalanması için müzekkere çıkardı.

Karabük'te yakalandı
Ankara polisi, müzekkere uyarınca Uyar'ı yakalamak için geldiği hastaneden eli boş döndü. Ankara dışına çıktığı saptanan Uyar'ın yakalanması için müzekkere Türkiye geneline dağıtıldı. Bu sırada Uyar'ın, cezasını Eskipazar'daki açık cezaevinde ya da Çankırı'ya bağlı bir açık cezaevinde çekmek için savcılığa dilekçe verdiği ortaya çıktı. Uyar, Eskipazar'a giderken yakalanarak Karabük Kapalı Cezaevi'ne konuldu.

Yarı açık cezaevi
Uyar, cezaevine girdikten sonra Eskipazar Açık Cezaevi'ne konulması için dilekçe verdi. Uyar'ın 2 yıl hapse mahkûm olduğu ve İnfaz Yasası'na göre 9 ay 23 gün hapis yatması gerektiğine hükmeden Karabük Başsavcılığı, Eskipazar Savcılığı'nın aksi görüşüne rağmen Uyar'ın açık cezaevine naklini uygun gördü.
 Açık cezaevinde mahkûmlar, bir yılda en çok 3 kez özel izinle cezaevinden çıkabiliyor.

Gökçer Tahincioğlu/Milliyet

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde