Yılmaz'dan bankalara taahhüt

Yılmaz'dan bankalara taahhüt

Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz reel sektör için hayati değerdeki finansman konusunda olumlu mesajlar verdi.

Yılmaz'dan bankalara taahhüt
16px
24px
22.10.2008 08:15
ABONE OLgoogle

Küresel mali krize karşı Ankara'nın çözüm arayışları sürerken, Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz reel sektör için hayati değerdeki finansman konusunda olumlu mesajlar verdi.   
 
Önceki gün yapılan ve yaklaşık sekiz saat süren Ekonomi Koordinasyon Kurulu (EKK) toplantısında Yılmaz, finans kesimi başta olmak üzere reel sektör temsilcilerini rahatlattı. Yılmaz, katılımcılara 'Taahhüt ediyorum ki Türkiye'de bankalara likidite krizi yaşatmayacağız' mesajı verdi.

Merkez Bankası'nın 10 Ekim itibarıyla 77,6 milyar dolarlık döviz rezervi olduğuna işaret eden finans kesimi temsilcileri MB'nin bankaların sendikasyon ve diğer döviz cinsi borçlarının ödenmesinde finansman desteği sağlayabileceğini kaydetti. Edinilen bilgilere göre kamu ile özel sektörün 13 madde üzerinde görüş birliğine vardığı toplantıda gündeme gelen bir diğer konu da 50 bin YTL ile sınırlandırılan mevduat güvencesinin artırılması oldu.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) ile Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) yetkilileri süreli bir mevduata sınırsız güvenceye sıcak bakarken bu görüş faizleri artıracağı endişesiyle kabul görmedi.

Reel sektör temsilcilerinin özellikle dikkat çektiği KOBİ'lerin öneminin vurgulandığı toplantıda hükümetin KOSGEB aracılığı ile ilave kaynak kullandırması konusu da gündeme geldi.

Hükümet yetkilileri bu doğrultuda bu yıl 332 milyon YTL olan Sanayi ve Ticaret Bakanlığı bütçesinin 2009'da iki katına çıkarılarak 639 milyon YTL'ye yükseltildiğine dikkat çekerek bu miktarın KOSGEB aracılığı ile KOBİ'lere destek olarak verilebileceğini kaydetti.

Ercan Baysal/Zaman

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde