Yıldızlar New York'a indi

Yıldızlar New York'a indi

Dünyanın en prestijli otomobil fuarlarından New York Uluslararası Otomobil Fuarı`nda, hem cepleri yakmayan hem de servet değerindeki otomobil ve arazi araçları görücüye çıktı.

Yıldızlar New York'a indi
16px
24px
15.04.2006 00:00Güncelleme: 25.10.2023 14:51
ABONE OLgoogle

Konfor ve modern çizgilerin yanısıra alternatif yakıt sistemlerine sahip konsept araçların sergilendiği furar, yarın ziyaretçilere kapılarını açacak. 23 Nisan`a kadar açık kalacak fuarı yaklaşık 100 bin kişinin gezmesi bekleniyor. 

New York Times, New York Post ve Daily News gibi gazetelerin tanıtım amacıyla özel ekler yayınladığı fuarda, Ford`un yeni konsept aracı Reflex ilgi çekiyor. Küçük boyutu ve tüm aksamlarının elektronik olmasıyla dikkatleri üzerine çeken Reflex, dizel-elektrik hibridinin yanısıra güneş enerjisinden de yararlanıyor.

SERVET DEĞERİNDE MAYBACK

Fuarda Mercedes-Benz ve BMW`nin da değişik modelleri de görücüye çıkarken, en yoğun ilgi görecek otomobillerden birinin de Mayback olması bekleniyor. Forbes dergisinin dünyanın en pahalı on otomobili arasında gösterdiği Maybach 62 ve Maybach 57 S, servet değerindeki fiyatları ile dikkat çekiyor. El yapımı iç donanımı, rahatlıkla yatılabilecek kadar açılan koltukları ve 534 beygir gücündeki motoruyla 5.2 saniyede 100 kilometre hıza ulaşabilen Maybach 62`nin 385 bin, Maybach 57 S ise 367 bin dolardan satışa sunuluyor.

DAHA DAYANIKLI OTOMOBİLLER YAPILMALI

Fuar öncesinde basına Infiniti G35 2007 modelinin tanıtımını yapan Nissan Motor CEO’su Carlos Ghosn, sıradan dizayn ve fiyat indirimleri ile otomobil endüstrisinin ürünlerinin değerini azalttığını söyledi. Otomobil üreticilerinin, fabrikalarını daha üretken halde getirmek için piyasaya birbirlerine çok benzeyen çok sayıda model sunduklarını belirten Ghosn, bu otomobillerin üzerindeki fiyatların gerçek değeri yansıtmadığına dikkat çekerek, aslında gerçek değerinin çok daha düşük olduğuna inandıklarını ifade etti. Ghosn, “Otomobil üreticileri artık daha dayanıklı ve gösterişli otomobiller yaparak alıcının kalbini kazanmalıdır¨ dedi.

MERCEDES'TE GÜVENLİK ARTIRILDI

Mercedes-Benz yetkilileri ise 2007 model E-sınıfı otomobillerinde güvenliğin daha da artırıldığını belirtti. Yeni E-sınıfı otomobillerin kontrolden çıkması halinde devreye giren akıllı güvenlik sisteminin otomobilin camlarını ve sunroof’unu kapattığına dikkat çeken yetkililer, ayrıca ön koltukta oturan yolcuların emniyet kemerlerini daha da gerginleştirildiğini kaydetti. 60 yıldır piyasada olan E sınıfı Mercedes’in Satış ve Pazarlamadan Sorumlu Başkan Yardımcısı Klaus Maier, E sınıfına ilave edilen yeni güvenlik sistemleri çerçevesinde frene basıldığında yanıp sönen kazayı önleyici fren lambalarının yanısıra sis ve benzeri hava koşullarında devreye giren akıllı sis lambalarının sürücünün güvenliğini sağlayacağını ifade etti.

Honda`nın lüks aracı Acura`nın sonbahar ayında satışa sunulacak olan 4 çekişli konsept otomobili MD-X, rakiplerine göre daha geniş ve alçak dizaynı ile dikkat çekiyor. Acura’nın bir başka modeli olan RDX ise 240 beygir gücündeki 4 silindirli, fakat ekonomik benzin tüketimi için 6 silindir gücünde dizayn edilen motoru ile ilgiyi üzerinde topladı.

Crysler’in piyasaya sunduğu yeni 4 çekişli Aspen ise 8 silindirli olmasına rağmen ağır trafikte ya da kırmızı ışıkta motorun sadece 4 silindir gücünde çalışmasını sağlayarak benzinden tasarruf imkanı sunuyor. Aspen, ayrıca 3. koltuk sırası ile 7 yolcu kapasitesine sahip.

SAAB'DAN ALKOLLÜ ARABA

Yükselen benzin fiyatları dolayısıyla çok fazla benzin tüketen lüks otomobillere olan ilginin azalması nedeniyle alternatif çözümler üzerinde çalışan üreticilerden Saa

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde