Yıldırım: Telekom’un kârı abartılmasın

Yıldırım: Telekom’un kârı abartılmasın

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Türk Telekom'un yüzde 55'ine sahip olacak ortak girişimcinin belli olmasına saatler kala çarpıcı açıklamalarda bulundu.

Yıldırım: Telekom’un kârı abartılmasın
16px
24px
01.07.2005 00:00
ABONE OLgoogle

Telekom özelleştirmesi öncesi konuşan Yıldırım, kurumun 2004 yılı net kârının 2,5 milyar dolar olmasının abartıldığını belirterek, "Bu kârın içinde Turkcell ve Telsim'den sulh yoluyla gelen 1,3 katrilyon lira var. Ayrıca, kamuoyunda telefon affı olarak bilinen taksitli uygulama neticesinde de gelirlerde önemli artış oldu." dedi. Kârlılığa daha geniş bir perspektiften bakılması gerektiğini kaydeden Yıldırım, "Kârı sürekli gündeme taşıyıp, Telekom ihalesinden abartılı bir rakam beklemek doğru değil." dedi.

Yıldırım, altyapının devletin mülkü olduğunu ifade ederek, işletme süresi sonunda geri alınacağının altını çizerken, Telekom için teklif veren 4 konsorsiyumun zarflarının bugün açılması bekleniyor. İhaleyi kazanan ortak girişim grubu teklif ettiği bedelin yüzde 20'sini peşin ödeyecek. Kalan tutar ise eşit taksitler halinde 5 yılda tahsil edilecek.

Ulaştırma Bakanı Yıldırım, Telekom Değer Tespit Komisyonu'nun hazırladığı raporu Bakanlar Kurulu'na gönderdiğini söyledi. “Değer tespit aralığı Bakanlar Kurulu'ndan geçti. Rakam konusunda bir şey söyleyemem. İhale öncesi doğru olmaz.” diyen Yıldırım, Telekom'un kârının düşmemesi için hızlı internet ağı olarak bilinen ADSL'e önemli yatırımlar yaptıklarını aktardı. Yıldırım, aksi takdirde iki yıl sonra kurumun gelir hanesine eksi yazılacağını ifade ederek, “ADSL atağıyla, bu tehlikenin önünü almış olduk. Bilindiği gibi, 1 milyon 250 bin aboneli Kablo TV Telekom'dan ayrıldı. Telekom'un bu gelir kalemleri Turksat'a bağlandı. Sabit hat gelirleri de her yıl düşüyor. Tüm bunları göz önünde bulundurarak ADSL'e yüklendik.” dedi. Telekom, 2003'te sabit hatlardan 5,3 milyar dolar, geçen yıl ise 4,5 milyar dolar gelir elde etmişti. Türk Telekom'un, data gelirleri, 2003'te 257 milyon 853 bin dolar iken, 2004'te aynı rakam 435 milyon 77 bin dolara yükseldi. Bakan Binali Yıldırım, Türk Telekom'un yüzde 55'inin blok satış yöntemiyle özelleştirilmesinin önündeki en büyük sorun olarak görülen ‘mülkiyet yapısı'na da açıklık getirdi. Buna göre Telekom'u alan şirket cep telefonu operatörü Turkcell, Telsim ve Avea'da olduğu gibi işletme süresi sonunda altyapıyı devlete iade edecek. Mülkiyet konusunda daha önce Telekomünikasyon Kurumu ile Özelleştirme İdaresi Başkanlığı karşı karşıya gelmişti. Telekom'un yüzde 55'ini satın alarak kurumun büyük ortağı olacak yatırımcı, ihalede verdiği bedelin yüzde 20'sini devir işleminin yapıldığı gün peşin olarak verecek. Paranın geri kalan kısmını ise eşit taksitlerle 5 yıl içinde ödeyecek. Telekom uzmanları, ödeme planındaki kolaylığın fiyatın yukarı doğru çıkmasında etkili olacağını belirtiyor. Ulaştırma Bakanlığı'ndan üst düzey bir yetkili, Telekom için verilecek fiyat tekliflerinin 7 ile 10 milyar dolar arasında gerçekleşeceğini iddia ederek, “7 milyar doların altında bir rakam çıkarsa, mutlaka pazarlığa gidilir.” yorumunda bulundu. 24 Haziran'da yapılan ihaleye, Koç Holding-Carlyle Grubu, Oger Telekom-Telecom Italia, Çalık Grubu-Etisalat-Dubai İslam Bankası ve Turktell-Genpa-Tekofaks ortak girişim grupları teklif vermişti. Söz konusu grupların Telekom için verdikleri fiyat zarfları bugün saat 14.00’te açılacak.

Selim Kuvel/Zaman

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde