Yıl sonunda enflasyon ne olur?

Yıl sonunda enflasyon ne olur?

DEVLET BAKANI ALİ BABACAN'IN 'YIL SONUNDA ENFLASYON NE OLUR?' SURUSUNA CEVABI..

Yıl sonunda enflasyon ne olur?
16px
24px
03.06.2006 00:00
ABONE OLgoogle

Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan, mayıs ayı enflasyonuna bakıp da yıl sonu enflasyon rakamıyla ilgili kesin şeyler söylemenin bu global ortamda mümkün olmadığını bildirdi.

Ali Babacan, enflasyon hedefiyle ilgili bir revizyonun şu anda kesinlikle gündemde olmadığını vurgulayarak, "Hedef revizyonu çok ciddi bir şeydir. Hemen karar verilecek bir şey değildir. Fakat şu anda tüm kurumlarımız gelişmeleri çok yakından, dikkatle izliyor" dedi.

TRT 2'deki "İktisatçı" adlı programa katılan Babacan, bugün açıklanan enflasyon rakamlarıyla ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Uluslararası gelişmelerin enflasyondaki etkisinin eskiden pek görülmediğini, oysa düşük enflasyon ve fiyat istikrarına doğru gidilen bu dönemde iç ve dış etkenlerin enflasyona daha günlük yansıyabildiğinin görüldüğünü söyledi.

Tekstil, konfeksiyon sektörlerinde yapılan KDV indirimine karşın giyim fiyatlarının arttığının hatırlatılması üzerine Babacan, tekstilde yapılan KDV indiriminin satılan mallara etkisinin hiçbir zaman beklemediklerini belirterek, "Tekstilde ihracat vergi iadeleri içeride aldığımızdan çok daha yüksekti. Bu oranları düşürmek asıl amaçtı. Sektörü kayıt içine yöneltmek amacımızdı" diye konuştu.

Kur ve akaryakıt fiyatlarındaki artış hatırlatılarak enflasyonda yıl sonu hedefinin değiştirilip değiştirilmeyeceğine ilişkin bir soru üzerine Babacan, petrol ürünleri, doğalgaz fiyatlarındaki artışın makro hedeflerle ilgisinin olmadığını, dışarıda oluşan bu fiyatların girdi olarak alındığını kaydetti.

Yıl sonundaki enflasyon hedefiyle ilgili yorum yapmak için henüz çok erken olduğunu ifade eden Babacan, şöyle konuştu:

"Önümüzde daha 7 aylık bir süre daha var. Bu 7 aylık süre içindeki gelişmelere mutlaka bakmak gerekiyor. Global piyasaların son derece hareketli olduğu bir ortam var şu anda. Özellikle dış piyasalarda ciddi belirsizlikler söz konusu.

Yılsonu için çok erken. İlk olarak nisan ayı beklentilerin üzerinde çıktı, mayıs da yine beklentilerin üzerinde çıktı. Bunun sebepleri çok önemli, arkasında hangi faktörler var. Bu analizleri de zaten Merkez Bankamızın ekipleri yapıyor. Enflasyon hedeflemesinde farklı yaklaşımlar var, bizim hedefimiz nokta hedefi. Merkez Bankamızın para politikaları bu nokta hedefe doğru gidiyor. Ancak artı-eksi 2 puanlık bir belirsizlik aralığı var. Bu belirsizlik aralığının dışına düşüldüğü zaman bununla ilgili neler yapılacağına bakılır.

Mayıs ayına bakıp da yıl sonuyla ilgili kati şeyler söylemek mümkün değil. Bu global ortamda mümkün değil. Hedef revizyonu şu anda kesinlikle gündemimizde yok. Hedef revizyonu çok ciddi bir şeydir, hemen karar verilecek bir şey değil. Mutlaka gelişmeler izlenir, fakat şu anda tüm kurumlarımız gelişmeleri çok yakından, dikkatle izliyor. Ama şunu unutmamak lazım ki bütün bu olan biten, tüm dünyanın içinden geçtiği türbülansla çok ilgili."

Kurla ilgili bir soru üzerine Babacan, Merkez Bankası'na güvendiklerini ve Merkez Bankası'nın aldığı kararların tamamıyla arkasında olduklarını vurguladı.

Merkez Bankası bugüne kadar ne yaptıysa hepsini desteklediklerini ve bağımsız kurumlara karşı müdahaleci bir anlayışları bulunmadığını anlatan Babacan, "Merkez Bankamızın performansından memnunuz. Merkez Bankamız bağımsız bir şekilde çalışmaları yürütüyor, en ufak bir müdahalemiz yok" dedi. 

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde