Yeşim Tekstil'den 'doğa dostu' kumaşlar

Yeşim Tekstil'den 'doğa dostu' kumaşlar

Nike, Mark&spencer, Gap, Schlafgut ve Zara gibi dünyanın önde gelen markalarına üretim yapan Yeşim Tekstil, organik pamuk, bambu ve soyadan elde edilen iplik ve kumaşlarla “doğa dostu” giysiler üretiyor.

Yeşim Tekstil'den 'doğa dostu' kumaşlar
16px
24px
05.06.2006 22:05
ABONE OLgoogle

Yeşim Tekstil Sanayi ve Ticaret A.Ş. İşletme Müdürü Mustafa Demiralay, yaptığı yazılı açıklamada, tarımdan sonra tekstil sektöründe de organik üretimin önem kazandığına dikkat çekerek, Yeşim Tekstil'de bu tarz kumaşları üretebilmek için gerekli bilgi ve teknolojiye sahip olduklarını ifade etti.

Demiralay, müşterilerin talepleri doğrultusunda son yıllarda organik pamuktan, son 1 yıldır da bambudan elde edilen ipliklerden kumaş ürünler hazırladıklarını belirterek, soyadan yapılan ipliklerle kumaş üretme konusundaki çalışmaların ise devam ettiğini bildirdi.

Yeşim Tekstil'in boya ve terbiye kapasitesiyle teknolojik donanımının bu tür üretime elverişli olduğunu anlatan Demiralay, organik pamuk, bambu ve soyadan yapılan kumaşların özelliklerine ilişkin şu bilgileri verdi:
“Organik pamuk üretimi her geçen gün daha fazla artıyor ve Türkiye şu anda dünyanın en büyük üreticisi durumunda. Organik pamuk elyafı, doğal ortamda hiçbir kimyasal kullanılmadan yetiştirilen pamuklardan üretiliyor. Müşterilerin organikte en çok tercih ettiği renk daha parlak olması sebebiyle beyaz. Bambu ve soya elyafı ise Asya'da yetişiyor ve Türkiye'de iplik haline getiriliyor. Bambu ağacından çekilen liflerden oluşan iplik, pamuktan daha parlak, dökümlü, su emiciliği yüksek ve doğal anti bakteriyel özelliğe sahip kumaşa dönüşüyor. Soya da bitkinin liflerinden elde ediliyor. Bu bitkiden oluşan iplikle örülen kumaş, kaşmire ve yünlü kumaşa benzeyen yumuşak, dökümlü, UV ışınlarına karşı dayanıklı, vücut ısısını regüle eden ve doğal antibakteriyel özellik taşıyor.”

Demiralay, Yeşim Tekstil Ar-Ge ekibinin bu ürünleri birbiriyle karıştırarak faklı özelliklere sahip kumaşlar elde ettiğine de değinerek, bu bitkilerin Türkiye'de fazla yetiştirilmemesi nedeniyle üretimin yüzde 30-50 oranında daha pahalıya mal olduğunu bildirdi.

Nike ve Gap başta olmak üzere, Yeşim'in birçok müşterisinin doğa dostu kumaşları tercih etmeye başladığını vurgulayan Demiralay, Yeşim Tekstil'in 2007-2008 kış sezonu koleksiyonunda da doğa dostu kumaşlarla üretilmiş kıyafetlerin yer alacağını kaydetti.

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde