Yeni teşvik paketi geliyor

Yeni teşvik paketi geliyor

Sanayi ve Ticaret Bakanı Zafer Çağlayan, Bakanlık olarak yeni bir teşvik sisteminin hazırlığı içerisinde olduklarını bildirdi.

Yeni teşvik paketi geliyor
16px
24px
20.04.2008 16:01
ABONE OLgoogle
Sanayi ve Ticaret Bakanı Zafer Çağlayan, Bakanlık olarak yeni bir teşvik sisteminin hazırlığı içerisinde olduklarını bildirdi.

Bakan Çağlayan, Turizm, Ekonomi, Bilimsel Araştırma ve Tanıtma Merkezi (TEBİAT) tarafından Afyonkarahisar İkbal Termal Otel'de düzenlenen '2. KOBİ Semineri'nde 'Küresel rekabet süresince KOBİ destekleri' konulu bir konuşma yaptı. Çağlayan, son 10 yıllık süreçte KOBİ kavramının katettiği mesafeyi ve son 5 yıllık dönemde Türkiye ekonomisinin geldiği durumu rakamlarla özetledi.

Bakan Çağlayan, Bakanlık olarak Türkiye'nin sanayi envanterini oluşturmak için çalıştıklarını, bunun ekonomi açısından büyük önem taşıdığını kaydetti. 2009 yılı başından itibaren sanayi gelişimi açısından yeni bir dönemin başlayacağının altını çizen Çağlayan, "Yeni bir teşvik sisteminin hazırlığı içerisindeyiz. Halen uygulanan bölgesel teşvik sisteminde yaşanan bazı sıkıntılar var. Teşvikle ilgili bağlı kurumlarımız yeni uygulama hakkında çalışıyorlar. Hakikaten devrim niteliğinde uygulamalarımız olacak. Yeni uygulama ana hatlarıyla ortayı çıktı. Yeni ortaya çıkacak strateji ve envanterlerle birlikte yılsonunda bölgesel, sektörel ve proje bazlı bir teşvik sistemine hayata geçireceğiz. Hangi sektörün nasıl destekleneceği çok önemli olacaktır. Çok önemli noktalardan birisi de kümelenmeler olacak. Mesela Afyonkarahisar mermer konusunda kümelenmeyi çok güzel hayata geçirmiştir. Türkiye önümüzdeki yıldan itibaren kümelenme yapılanmaları içinde olacak" dedi.

İhtisas Organize Sanayi Bölgeleri ile sektörlerin birarada faaliyet gösterdiği kümelenmelerin destekleneceğini aktaran Çağlayan, bunlarla ilgili vizyonerler grupları oluşturduklarını kaydetti.

Teşvik sisteminin sadece vergi desteği, sosyal güvenlik desteği ve enerji desteği olmadığının bilinci içinde olduklarını Bakan Çağlayan, "2009 yılı başındaki bu açılımda üretim, rekabet ve istihdam şartlarının en iyi en kolay şartlarını ortaya koyacağız. Karayolu, demiryolu ve denizyolu taşımacılığının şartlarını ortaya koyacağız. Sosyal Güvenlik Reformu da bu yeni uygulamaların ilk adımıdır aslında. Siyaseten her kesin kenarından geçtiği bu reformu bu iktidar gerçekleştirmiştir. Bu tasarı Türkiye'nin geleceğini kurtaran bir tasarıdır. Yeni bir istihdam paketini Türkiye'nin gündemine getiriyoruz. Bir ülkede milyonlarca iş arayan varken, on binlerce firma da çalıştıracak eleman bulamamaktan yakınıyorsa bu istihdam arzıyla talebinin çakışmamasındandır" diye konuştu.

İstihdam envanteri çalışmalarının devam ettiğini, istihdama en fazla hangi sektörlerin katkı sağladığını gözönüne alacaklarına değinen Bakan Çağlayan, "Bir kişiye iş istihdamı oluşturmak için sanayi sektöründe 100 bin Dolar, ticaret ve hizmet sektöründe 40-50 bin Dolar, yazılım sektöründe ise 10 bin dolar yatırım yapmak gerektiği verilerini göz önünde bulunduracağız. Bunlara göre programlama yapacağız. Mesleki eğitim kurumları ile ilgili önemli çalışmalarımız var. İllerin kendi istihdam envanterlerini de çıkarıyoruz. O il hangi sektörde en iyiyi yapabilir bunlara da bakıyoruz. Her ilin sanayici olma gibi bir kaygısı da olmaması gerekir" şeklinde konuştu.

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde