Yeni teknopark Pendik'e kurulacak

Yeni teknopark Pendik'e kurulacak

Uzun süredir gündemde olan Teknopark projesinde adresi Başbakan Recep Tayyip Erdoğan açıkladı. Erdoğan, yeni bilişim üssünün İstanbul Pendik'te kurulacağını söyledi.

Yeni teknopark Pendik'e kurulacak
16px
24px
01.04.2007 11:12
ABONE OLgoogle

Başbakan tarafından imzalanan karar, Bakanlar Kurulu'ndan da geçti. Büyük bir alanda sadece bilişim firmalarından oluşacak Teknopark'ta yerli şirketlerin yanı sıra uluslararası bütün markaların da toplanması bekleniyor.

Gelinen noktayı 'Bilişim alanında önemli bir adım attık.' diye niteleyen Erdoğan, "Pendik'te inşaallah bilişim teknolojisine uygun olarak Teknopark'ımızı kuruyoruz." dedi. Bilgisayar markası Casper'ın 40 milyon dolar yatırımla gerçekleştirilen yeni üretim tesisini, Erdoğan hizmete açtı. 1991'den bu yana teknoloji alanında üretim yapan Casper, 34 bin 500 metrekare kapalı alanda kurulan yeni üretim tesislerine kavuştu. "Taş üstüne taş koyanın başımızın üzerinde yeri var." diyen Erdoğan ulusalcılığın içe kapanmacı bir mantıkla olmayacağını, içe kapanmanın ülkeyi 'yok' farz etmek olduğunu söyledi.

Uluslararası sermayenin Türkiye'ye gelmesine tepki gösterilmemesi gerektiğini belirten Erdoğan, "Türk markasını dünyanın her yerinde görebilirsiniz. Onlar da buraya geliyorlar. Bundan çekinmeyelim." diye konuştu. Türk Lirası'ndan 6 sıfır attıklarına işaret eden Başbakan, "Herhalde bundan daha iyi ulusalcı olunmaz." ifadelerini kullandı. Türkiye'ye doğrudan yabancı sermaye girişinde patlama olduğuna işaret eden Başbakan, sermaye girişinin geçen yıl 20 milyar dolara çıktığını kaydetti.

Bu yılın ilk 3 ayında bu rakamın 10 milyar dolara ulaştığına işaret eden Erdoğan, "Levent arazisini alan Şeyh Makdum sadece 5 milyar doları buraya yatıracak. Peşinden 25 milyar dolar daha gelecek ve böylece 30 milyar dolarlık yatırım yapacak." dedi.

İbrahim Balta/Zaman

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde