Yatırımcı krize aldırmadı jeotermale 118 teklif geldi

Yatırımcı krize aldırmadı jeotermale 118 teklif geldi

Maden sahalarını özel sektöre açan Enerji Bakanlığı ihalelerine ilgi giderek artıyor.

Yatırımcı krize aldırmadı jeotermale 118 teklif geldi
16px
24px
16.10.2008 04:46
ABONE OLgoogle

Maden Tetkik ve Arama Genel Müdürlüğü (MTA) tarafından yapılan 6 jeotermal sahasının ihalesine 118 yatırımcı başvuru yaptı.  
 
 Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, MTA'nın Aydın ve Manisa için yaptığı jeotermal ihalelerine gösterilen ilginin memnuniyet verici olduğunu söyledi. Küresel krizin konuşulduğu bir dönemde yatırımcıların ilgisinin ayrı bir önemi olduğuna işaret eden Bakan Güler, "Jeotermal enerji sahalarının özel sektöre devrine ilişkin ihale programı çerçevesinde Aydın ve Manisa'daki 6 jeotermal sahasının ihalesi için son teklifler dün itibarıyla alınmıştır."
açıklamasını yaptı.

Bakanlık verilerine göre Türkiye, 31 bin 500 megavatlık (MW) jeotermal potansiyeli ile dünyada ilk 10 ülke arasında, Avrupa'da ise 1'inci sırada yer alıyor. Bugüne kadar 459 kuyu, 205 bin metre sondajlı arama yapan MTA, 187 adet saha keşfi ve doğal çıkışlar dahil 4 bin MWt (megavat termal) enerji iyi kullanılabilir hale getirdi.

Jeotermal enerjide 3 sektörün harekete geçeceğini anlatan Güler, bunlardan birincisinin enerji, ikincisinin gıda, üçüncüsünün ise turizm ve sağlık sektörleri olduğunu söyledi. Türkiye'de şu ana kadar jeotermal enerji kaynağının yüzde 20'sinin bilinir hale getirildiğini, jeotermalin petrol ve doğalgaza karşı önemli bir alternatif enerji kaynağı olduğunu vurgulayan Güler, "Bu kaynağı kullanmayı başarırsak 1 milyon konut jeotermal ile ısıtılmış olacak, dışa bağımlılık azalacak, bu da cari açığın azalmasına önemli bir katkı sağlamış olacak.'' dedi.

Jeotermalin şu ana kadar 1,5 milyar dolarlık bir ekonomik büyüklük olduğunu anlatan Güler, 2013 yılına kadar 2,7 milyar dolar daha yatırım yapılırsa her yıl 5 milyar dolar getiri olacağını belirtti. 250 bin kişiye istihdam sağlanacağı tahmin edilen jeotermalden, 16 milyar dolar net katma değer oluşturulması hedefleniyor.

MTA'nın yaptığı ihalede, jeotermal sahalarının dördü Aydın'da, iki saha da Manisa ili sınırları içinde yer alıyor. MTA ayrıca, Aydın-Merkez, Köşke-Umutlu-Serçeköy, Aydın-Sultanhisar-Atça, Aydın-Germencik-Bozköy-Çamur, Aydın-Sultanhisar'ın yanı sıra Manisa ili sınırları içinde yer alan Salihli-Caferbeyli ile Manisa-Alaşehir-Kavaklıdere sahalarını da ihale edecek. Geçici teminat tutarları 300 bin ile 550 bin dolar arasında değişen 6 jeotermal alanına yönelik ihale programının bu yıl içinde tamamlanması planlanıyor.

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde